Offshore

Najpóźniej wiosną 2021 r. ma ruszyć pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku - przekazał PAP Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Dodał, że jeśli będzie miała ona potencjał, to "niewątpliwie będziemy chcieli w nią zainwestować".

W lutym 2018 roku Polska podpisała kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na poszukiwanie siarczków polimetalicznych (miedź, srebro, metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich) na obszarze ryftu śródatlantyckiego.

Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju poinformował w rozmowie z PAP, że finalizowany jest wybór wykonawcy, który miałby przeprowadzić badania geologiczne, hydrogeologiczne oraz środowiskowe na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku.

"Planujemy późną wiosną 2021 roku wysłać tam statek z załogą, która przeprowadzi odpowiednie badania. Na posiadanej przez nas koncesji na razie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jakim dysponujemy potencjałem. Jeśli okaże się , że jest on interesujący, to niewątpliwie będziemy chcieli w nią (koncesję - PAP) zainwestować" - powiedział Dziadzio.

Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju przewiduje, że w latach 2017-2033 na poszukiwania geologiczne na dnie oceanów przeznaczone zostanie ponad 530 mln zł.

Polska koncesja poszukiwawczo-rozpoznawcza na środkowym Atlantyku nie jest duża - liczy 10 tys. km kw. Złoża znajdują się na głębokości od ok. 1400 do ok. 2800 m. Koncesją będziemy dysponować przez 15 lat z możliwością przedłużania jej co 5 lat.

Nasz kraj poprzez udział we Wspólnej Organizacji Introceanmetal, bierze udział w podwodnej eksploracji działki na Pacyfiku. Leży ona w strefie Clarion Clipperton, 3 tys. km na zachód od Meksyku. Działka ma ok. 75 tys. km kw. i jesteśmy jej współwłaścicielem od 1987 r.; są tam konkrecje polimetaliczne z kluczowymi pierwiastkami, takimi jak mangan, wanad, molibden, nikiel, miedź. 

Michał Boroń 

Mapy: ISA, Wikimedia Commons 

Zobacz także: Charakterystyka morfologiczno-mineralogiczna konkrecji polimetalicznych ze strefy Clarion-Clipperton na Oceanie Spokojnym – wyniki wstępne - dokument PDF do pobrania

Położenie strefy Clarion Clipperton
Położenie strefy Clarion Clipperton
Położenie strefy Clarion ClippertonPołożenie strefy Clarion Clipperton
+1 Pała
Pała z geografii dla nieuka wstawiającego mapkę - tekst dotyczy koncesji na Atlantyku, a wszystkie mapki - koncesji na Pacyfiku ;)
02 styczeń 2021 : 09:28 Geo | Zgłoś
-5 Hmmm
Atlantyk, Pacyfik - co za różnica? :) W samym tekście też jest niekonsekwencja. Niby koncesja na Atlantyku a na Zachód od Meksyku.
02 styczeń 2021 : 14:40 Olek | Zgłoś
+7 przeczytaj raz jeszcze
ale tym razem, postaraj się zrozumieć. Na zachód od Meksyku znajduje się pole Clapeyron na Pacyfiku, w którym to polu Polska ma swój udział od 1987 r . Problem w tym, że nic z tego nie wynika bo Polska jest "obrażona" na wspólników i w zasadzie nic nie robi z tym bogactwem. W 1987 Stocznia Szczecińska budowała jednostki badawcze, geodezyjne i do obsługi offshore (dla Akademii Nauk ZSRR). Teraz będzie trzeba wynajmować jednostki od innych.
02 styczeń 2021 : 21:03 gxc | Zgłoś
-1 A czy ktokolwiek cos tam wydobywa?
A czy ktokolwiek cos tam wydobywa? Raczej nie, wiec Polska nie jest obrazona. To zwykle bicie piany, mamy te koncesje z czasow jak je rozdzielali, ale tam nic sie nie dzieje, wydobycie jest zasadnioczo na ladzie a nie w morzu (no poza ropa i gazem).
03 styczeń 2021 : 00:44 Kvitla | Zgłoś
-1 Odp.
Akurat źle piszesz, byłem tam z Holendrami testowali maszynkę do zbieraia minerałów z dna, jednak jest to 2500 metrów, więc jest zainteresowanie.
03 styczeń 2021 : 03:36 Akurat | Zgłoś
-3 nie pisałem, że ktoś uruchomił wydobycie
na skalę przemysłową. Na razie taka działalność jest ekonomicznie nieopłacalna. Jednak chwila kiedy sytuacja ulegnie zmianie i wydobycie będzie opłacalne, zbliża sie nieubłagania. Teraz jest czas na dokładne rozeznanie, przygotowanie alternatywnych technologii wydobycia, procedur itp. Czy stać nas na marnowanie czasu? W pracach badawczo - rozwojowych tworzy się przyszłość a nie teraźniejszość. Jeśli robimy coś na teraz, to tak jak ponowne odkrywanie dawno odkrytej (przez innych) Ameryki.
03 styczeń 2021 : 10:54 gxc | Zgłoś
-1 tak mowia od 50 lat
I na ksiezyc tez mozna poleciec. I z niego wozic mineraly. Tymczasem my nie potrafimy na Suwalszczyznie uruchomic zwyklego wydobycia. Nic nie bedzie tam wydobywane przez najblizsze 50 lat (z tych dzialek oceanicznych) a to, ze ktos robi jakies testy maszynek, to ok, robi. Testuja urzadzenia, zeby miec "know how"
03 styczeń 2021 : 12:34 Kvitla | Zgłoś
0 podziwiam pewność siebie
w wydawaniu takich opinii. Ja 50 lat temu nawet nie myślałem np. o komputerach, a wystarczał mi suwak logarytmiczny, bo czterodziałaniowy kalkulator był za drogi. To co napisałem wyżej, to normalne procedury w cywilizowanych państwach. . Gdyby Polska (korzystając z tego, że jest współwłaścicielem pola Clapeyron) prowadziła przez ostatnie 30 lat, prace nad eksploatacją dna oceanicznego, to od polskich firm, kupowano by licencje na stosowne urządzenia, a nie gotowe palety ....
06 styczeń 2021 : 09:44 gxc | Zgłoś
+7 Pala dla ciebie, bo nie czytasz a patrzysz na obrazki
Tekst bardzo pokretny, to fakt ale mowia w nim o planowanym wydobyciu na Atlantyku jak i jakichs koncesjach na Pacyfiku.
03 styczeń 2021 : 00:45 Kvitla | Zgłoś
+7 pała
Widać czytelnictwo w Polsce spada, bo szanowny Pan tylko na obrazki patrzy, zamiast doczytać do końca.
04 styczeń 2021 : 08:31 geo | Zgłoś
-8 Dziadzio na emeryturę.
"Najpóźniej wiosną 2021 r. ma ruszyć pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku - przekazał PAP Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio" publikując mapkę Pacyfiku.
A moje spostrzeżenie jest takie , a może Dziadzio powinien udać się na emeryturkę ?
(chociaż być może mapka jest dziełem geniusza z ....Portalu Morskiego czy słynnej PAP ?)
03 styczeń 2021 : 00:03 Janusz Właściwy | Zgłoś
-3 drązyć
Dziadzio może by cuś zanurzył ale może jest dziadersem:)
04 styczeń 2021 : 11:04 Babcia | Zgłoś
+2 Dziaders to najbardziej wiesniackie slowo 2020 roku
wymyslone przez srodowiska gazety wyborczej dla glupiutkich julek. Dziaders - totalna wiocha dla julek.
04 styczeń 2021 : 12:16 Dziaders | Zgłoś
-1 dziaderstwo dziaderstwem
Widać jak nisko upadła nauka w Najjaśniejszej . To być może "sukces" kluczy politycznych stosowanych przez popisowców przy dzieleniu "konfitur". Ręki opadają , bo po prostu dziaderstwo , dziaderstwem , dziaderstwo pogania !
04 styczeń 2021 : 19:44 dziaderstwo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter