Offshore

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.

Jak poinformowała w środę Enea, w związku z podpisaniem listu, strony rozpoczną negocjacje, dotyczące oceny możliwości realizacji inwestycji kapitałowej polskiej spółki oraz Iberdroli w projekty farm wiatrowych, oraz ich wspólnego przygotowania, budowy i eksploatacji.

Grupa Enea i hiszpański koncern energetyczny Iberdrola podejmują współpracę dotyczącą rozwoju farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Podpisany list intencyjny rozpoczyna negocjacje dotyczące wspólnego rozwoju inwestycji w elektrownie wiatrowe offshore o możliwej łącznej mocy do 3,3 GW. Projekt wpisuje się w Strategię Rozwoju Grupy Enea, która zakłada zrównoważoną transformację aktywów wytwórczych w kierunku zastosowania odnawialnych i niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Enea będzie budować kompetencje w zakresie rozwoju projektów farm wiatrowych na morzu we współpracy z europejskim liderem morskiej energetyki wiatrowej.

List intencyjny podpisany pomiędzy Eneą SA i spółką Iberdrola Eólica Marina SA dotyczy potencjalnej inwestycji w projekty morskich elektrowni wiatrowych rozwijanych w obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Spółki rozpoczynają, na zasadzie wyłączności, negocjacje dotyczące oceny możliwości realizacji wspólnej inwestycji kapitałowej w projekty farm wiatrowych i ich wspólnego przygotowania, budowy, a także eksploatacji. Łączna moc farm może wynieść nawet 3,3 GW.

Enea zastrzegła, że ewentualny poziom zaangażowania będzie ustalany na dalszym etapie rozmów, przy czym na moment zawarcia listu intencyjnego strony zakładają mniejszościowy udział polskiej spółki.

Podkreśliła jednocześnie, że postanowienia listu mają niewiążący charakter.

Enea zaznaczyła jednak, że realizacja projektu morskiej energetyki wiatrowej stanowić będzie istotny etap realizacji celu strategicznego, przewidującego osiągniecie do 2025 r. 22 proc. udziału OZE w wytarzaniu spółki, oraz tego wskaźnika na poziomie 33 proc. w 2030 r.

Grupa energetyczna Iberdrola to druga największa europejska grupa energetyczna. Posiada bogate doświadczenie w rozwoju projektów offshore. Koncern dysponuje 964 MW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych oraz planuje w pespektywie najbliższych czterech lat rozwój projektów o szacowanej mocy ok. 1,8 GW.

Enea w grudniu 2019 r. zapowiedziała w Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2030 r., z perspektywą do 2035 r. zrównoważoną rozbudowę aktywów wytwórczych i odpowiedzialną zmianę struktury wytwarzania. Projekt farm wiatrowych offshore na Morzu Bałtyckim wpisuje się w te założenia i może mieć istotny wpływ na realizację celu strategicznego Grupy, który zakłada osiągnięcia udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji energii elektrycznej na poziomie 22% do 2025 roku oraz 33% w 2030 roku (ponad czterokrotny wzrost udziału OZE).

Enea jest kolejną polską spółką, deklarującą zainteresowanie morskimi farmami wiatrowymi. Bardziej zaawansowane są PGE, którego partnerem jest duński Oersted, prywatna Polenergia wraz z norweskim Equinorem, oraz PKN Orlen, który poszukuje partnera.

PAP, rel (Enea

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter