Offshore

Rumuńskie przedsiębiorstwo Romgaz ujawniło, że uzgodniono z OMV Petrom i PGNiG wspólną ofertę na 50 % udziałów Exxon Mobil w długoletnim projekcie wydobywczym gazu ziemnego na Morzu Czarnym, jeśli amerykańska spółka zdecyduje się na sprzedaż.

Państwowy Romgaz byłby zainteresowany posiadaniem 20% udziałów w projekcie Neptun Deep, powiedział dyrektor generalny Adrian Volintiru.

Exxon potwierdził w styczniu, że rozważa wyjście z projektu Neptun Deep. Druga połowa udziałów w projekcie należy do rumuńskiego OMV Petrom, który jest w większości kontrolowany przez austriacki OMV.

"Mamy apetyt na przejęcie 20 % Neptun Deep, gdyby Exxon zdecydował się na sprzedaż" - powiedział Volintiru na seminarium energetycznym zorganizowanym przez dziennik finansowy Ziarul Financiar i dodał, że Romgaz podpisał z OMV Petrom i PGNiG wspólną wiążącą umowę w celu wspólnego zakupu udziałów Exxon.

Rumuński minister gospodarki powiedział w poniedziałek (17 lutego br.), że jest przekonany, iż Romgaz będzie częścią konsorcjum, które kupi akcje Exxonu.

Kilku producentów gazu poświęciło dekadę i miliardy dolarów na przygotowania do wydobycia rumuńskiego gazu spod dna Morza Czarnego, ale byli oni powstrzymywani pułapami cenowymi, podatkami i ograniczeniami eksportowymi narzucanymi przez poprzedni centrolewicowy rząd.

Podczas gdy Neptun Deep nadal oczekuje na decyzję inwestycyjną wobec spodziewanych zmian prawnych, inny projekt naftowy na Morzu Czarnym, Black Sea Oil & Gas (BSOG), kontrolowany przez firmę Carlyle Group LP, został prawie ukończony. Może on zacząć produkować około 1 mld metrów sześciennych gazu rocznie w 2021 roku z pewnym opóźnieniem, ujawnił BSOG na tym samym seminarium.

PBS

0 brawo Pis i Pgnig!
tak trzymac
23 luty 2020 : 07:19 y | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter