Offshore

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej we współpracy oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej uruchomi w roku akademickim 2019/2020, po raz pierwszy w Polsce, studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa.  

Słuchacze studiów będą mieli możliwość zdobycia lub pogłębienia wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej jako najprężniej rozwijającej się na świecie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Uruchomienie pilotażowej edycji studiów na tym kierunku związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie. Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry na potrzeby tak dużego rynku.

Inwestycja w ten sektor energetyki dodatkowo uzasadniona jest dobrze rozwiniętym w Polsce łańcuchem dostaw dla branży offshore wind, realizującym zlecenia dla projektów morskich farm zlokalizowanych na rynkach zagranicznych, włączając w to budowę światowej klasy jednostek pływających służących do budowy i obsługi farm wiatrowych na morzu, specjalistyczne konstrukcje stalowe, osprzęt elektryczny czy usługi badawczo-pomiarowe.

– Jestem przekonany, że czeka nas prawdziwy boom zainteresowania energetyką odnawialną w Polsce. Przed nami najpewniej kilkunastoletni okres olbrzymich inwestycji w morskie farmy wiatrowe, który wymaga przygotowania kadr do tworzenia i obsługi tego typu obiektów. Uruchomione na PG studia podyplomowe są pierwszym krokiem do zapewnienia branży niezbędnych specjalistów - zapewnia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, który podpisał z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej porozumienie dotyczące organizacji studiów podyplomowych Morska energetyka wiatrowa. 

Program studiów umożliwi zdobycie profesjonalnej wiedzy na temat technologii wykorzystywanych w sektorze, jak również na temat funkcjonowania rynków morskiej energetyki wiatrowej oraz wszystkich aspektów przygotowania i realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

– Studia potrwają dwa semestry, a ich wykładowcami będą specjaliści z PG oraz firm z sektora energetyki wiatrowej. Oprócz wiedzy związanej z projektowaniem i eksploatacją farm wiatrowych, ich tematyka obejmie między innymi prawne aspekty działania takich konstrukcji. Pierwsza grupa słuchaczy składać się będzie z około 40 osób - precyzuje prof. Marek Dzida, prorektor PG ds. kształcenia i dydaktyki, kierownik Katedry Automatyki i Energetyki WOiO PG oraz studiów podyplomowych.

Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest ukończenie studiów magisterskich, inżynierskich lub licencjackich, niekoniecznie politechnicznych. Rekrutacja kandydatów już się rozpoczęła. Dokumenty aplikacyjne należy złożyć do 15 września 2019 r. Pierwszy zjazd planowany jest na drugi weekend października.

– Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej szacuje, iż w ciągu najbliższych 15 lat zatrudnienie związane z rozwojem inwestycji w ten sektor sięgnie kilkudziesięciu tysięcy osób w skali całego kraju. Niezwykle się cieszę, że pierwszy krok w kierunku przygotowania niezbędnych kadr wykonujemy właśnie tutaj, na Politechnice Gdańskiej - zapewnia prezes Witoński.

– Mam nadzieję, że nowe studia odniosą podobny sukces, co uruchomiona kilka lat temu specjalizacja Inżynieria ropy i gazu. Osoby z certyfikatem jej ukończenia są poszukiwane na przykład przez firmy z norweskiego sektora wydobywczego - dodaje prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG.

rel (PG, PTMEW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter