Offshore

Pozycjonowany dynamicznie statek Pioneering Spirit dołączył do floty konstrukcyjnej gazociągu Nord Stream 2 i rozpoczął 22 grudnia prace przy układaniu rurociągu podmorskiego w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Będzie kontynuował instalację rurociągu gazu ziemnego, zmieniając statek Solitaire, który rozpoczął budowę w Finlandii we wrześniu.   

Solitaire przeniesiono do południowej części szwedzkiej WSE, gdzie będzie układał 510-kilometrowy odcinek w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Pioneering Spirit, o postaci katamaranu, eksploatowany przez Allseas, ma 382 m długości i 124 m szerokości, mieszcząc 570-osobową międzynarodową załogę, natomiast Solitaire, statek jednokadłubowy, charakteryzuje się długością całkowitą ok. 300 m i szerokością 41 m i miejscem dla 420 osób załogi. 

Statki do układania rurociągów wspierane są przez statek badawczy, monitorujący proces budowy rurociągu i zapewniający, że rurociąg jest zainstalowany we właściwej pozycji wzdłuż uzgodnionej trasy na dnie morskim. Rury dostarczane są na statki do układania rurociągów o dowolnej porze doby z najbliższego węzła logistycznego projektu - odpowiednio z Hanko w Finlandii lub Karlshamn w Szwecji.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie projekt Nord Stream 2 jest realizowany zgodnie z planem i harmonogramem. Otrzymał pozwolenia w czterech z pięciu krajów, przez których wody biegnąć będą - teraz już dwie - nitki gazociągu.

Prace prowadzone są zgodnie z krajowymi zezwoleniami w Szwecji, Finlandii, Niemczech i Rosji. Trwają prace budowlane na rosyjskich i niemieckich przejściach brzeg-morze, a statek Audacia zakończył 22 grudnia prace na wodach niemieckich.

Do 23 grudnia zostało ułożonych już 370 kilometrów gazociągu Nord Stream 2.

rel (Nord Stream 2)

Solitaire
Solitaire
1 1 1 1

Newsletter