Offshore

Notowania ropy naftowej w USA są na poziomie ok. 70 dolarów za baryłkę. Na rynkach paliw rosną jednak ryzyka związane z dostawami surowca z Arabii Saudyjskiej i Morza Północnego - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,77 USD, po zniżce o 36 centów. Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 35 centów do 74,62 USD za baryłkę. Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa zdrożała o 0,7 proc. do 513,4 juanów za baryłkę.

Na rynkach paliw pojawiły się ryzyka związane z dostawami ropy. Do strajku doszło na trzech polach naftowych na Morzu Północnym "obsługiwanych" przez koncern naftowy Total SA. Do tego dochodzi zagrożenie związane z dostawami ropy z Arabii Saudyjskiej - niektóre saudyjskie tankowce z ropą zmieniają kurs z powodu ataków jemeńskich rebeliantów.

"Strajk na Morzu Północnym, wraz z utrzymującymi się problemami z przerwą w dostawach ropy z Libii i Wenezueli, a to tego jeszcze sprawa Iranu - to czynniki, które +podnoszą+ ceny ropy" - mówi Satoru Yoshida, analityk rynków towarowych w Rakuten Securities Inc. w Tokio. "Mamy również pewne czynniki łagodzące sytuację, w tym rosnącą produkcję ropy w USA. Na dodatek wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami nie nasila się tak drastycznie, a to daje poczucie ulgi i też wspiera ceny ropy" - dodaje.

Tymczasem prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek gotowość spotkania się bez warunków wstępnych z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Przywódca irański w odpowiedzi wezwał Stany Zjednoczone do powrotu do umowy nuklearnej.

W maju Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju i zarządził wprowadzenie zaostrzonych sankcji wobec Teheranu. Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Trump sugerował jednak po wycofaniu USA z porozumienia, że władze irańskie "zadzwonią do niego i powiedzą +zawrzyjmy umowę+", jednak jak dotąd Iran odrzucał możliwość prowadzenia rozmów z administracją Trumpa.

W poniedziałek WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2,1 proc.

Od początku lipca ropa w USA straciła na wartości ok. 5,9 proc. Byłby to największy spadek notowań surowca od marca 2017 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter