Offshore

Barka do układania rurociągów podmorskich (C10) rozpoczęła przygotowania do układania początkowego odcinka (ląd-morze) gazociągu Nord Stream 2 na Bałtyku.   

Jednostka C10, przystosowana do prac offshore na płytkich wodach, zajęła pozycję dla rozpoczęcia układania rurociągu, z pomocą ośmiu kotwic, rozstawionych przez holowniki / kotwiarki w pobliżu brzegu koło miejscowości Lubmin w Niemczech.

Instalacja gazociągu rozpocznie się od łączenia (spawania) segmentów gazociągu na pokładzie barki i wciągania narastającej długości rury na ląd za pomocą silnych wciągarek, tak, by połączyć graniczny (morze-ląd) odcinek gazociągu z instalacjami lądowymi. Później barka przystosowana do pracy na płytkich wodach ułoży prawdopodobnie pewien odcinek rurociągu doprowadzając go do granicy płytkiego akwenu. Dalej instalacja rurociągu będzie prowadzona przez inną, większą jednostkę, z większym zanurzeniem (np. statek Solitaire albo barka półzanurzalna Castoro 6 - jak w przypadku Nord Stream 1).

Jednocześnie kontynuowane są wstępne prace, przed układaniem rurociągu, w Zatoce Greifswaldzkiej. Jak ujawnił inwestor - Nord Stream 2 AG - pracuje tam pięć pogłębiarek, które przygotowują transzeję o długości ok. 29 km przeznaczoną do zagłębienia gazowej rury. Jak zapowiada inwestor - prace przy układaniu gazociągu Nord Stream 2 w rejonie Zatoki Greifswaldzkiej mają być ukończone do końca tego roku.

Castoro 10 (Castoro Deici), jednostka o długości 139,10 m (164,60 m ze stingerem), szerokości 36,60 m, wysokości bocznej 9,10 m i typowym zanurzeniu roboczym 5,20 m oraz minimalnym 2,84 m, pracowała także przy budowie pierwszej nitki gazociągu Nord Stream.

PBS

Castoro 10 w trakcie układania rurociągu Nord Stream 1
Castoro 10 w trakcie układania rurociągu Nord Stream 1

Komentarze   

0 Hm..
A na czyje "życzenie" GW darła ryja jak najęta, że w ropociągu NS Rusy mogą mieć światłowody "szpiegowskie"????Kto na tym zyskał, że przez to straciliśmy opłaty tranzytowe?
31 lipiec 2018 : 11:43 Troll Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 a
na zyczenie kartofli
12 sierpień 2018 : 06:15 r Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Jamal1
Cytuję Troll:
A na czyje "życzenie" GW darła ryja jak najęta, że w ropociągu NS Rusy mogą mieć światłowody "szpiegowskie"????Kto na tym zyskał, że przez to straciliśmy opłaty tranzytowe?

Ruscy budowali swego czasu gazociąg Jamal 1 i zamiast wiązki światłowodowej potrzebnej do obsługi tej rury położyli wiąchę zdolna przesłać cały światowy ruch jaki był generowany w tamtych czasach pomimo zezwolenia na parę włókien . Nie obserwowałem później jak te sprawy załatwiło państwo polskie ale przypuszczam że nic nie zrobiło gdyż rządziły wtedy odpady po PZPR . Za to ciekawi mnie co się stanie z tym kablem po wyłączeniu Jamal 1
03 sierpień 2018 : 15:45 Filip z konopi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1