Offshore

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zapraszają do udziału w Seminarium pt. „Założenia Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej” organizowanego w ramach wyjazdowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Seminarium odbędzie się jutro, tj. 12 czerwca w Gdyni w budynku Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.

Strategiczne decyzje Polskiej Grupy Energetycznej oraz PKN Orlen o silnym zwrocie w stronę realizacji morskich projektów energetycznych oraz objęcie przez koncern Statoil/Equinor 50% udziałów w projektach realizowanych dotąd samodzielnie przez spółkę Polenergia stanowią silny impuls dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz wszystkich gałęzi przemysłu zaangażowanego w produkcję dla tego sektora.

Dzięki wspomnianym wyżej odważnym decyzjom strategicznym, Polska stanie przed historyczną szansą na gruntowną transformację oraz modernizację polskiego systemu elektroenergetycznego w oparciu o stabilne, efektywne, a przy tym czyste i przyjazne środowisku źródła odnawialne.

Równie szeroka perspektywa rozwoju otwiera się przed polskim przemysłem, który dzięki doświadczeniu zdobywanemu na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej już dziś jest gotowy zapewnić realizację co najmniej 50% wartości zamówień związanych z budową farm wiatrowych na polskich wodach, a w perspektywie kilku lat jest w stanie osiągnąć poziom nawet 75%.

Potencjał polskiego sektora offshore, szacowany na 6-7 GW w perspektywie 2030 roku oraz docelowo 10-15 GW w kolejnej dekadzie, plasuje nasz rynek w ścisłej, europejskiej czołówce.

Oceniana na 80-95 mld złotych wysokość łącznych nakładów inwestycyjnych, przy odpowiednio zabezpieczonym udziale komponentu lokalnego może w nadchodzącej dekadzie oznaczać nawet 60-70 mld złotych w zamówieniach lokowanych w polskich przedsiębiorstwach, co daje wyobrażenie o skali korzyści płynących z rozwoju branży w Polsce.

Realizacja tak ogromnych zamierzeń inwestycyjnych oraz osiągnięcie spodziewanych korzyści gospodarczych wymagają określenia programowych ram rozwoju oraz podejścia systemowego. Prace związane z przygotowaniem założeń Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej prowadzi od listopada 2017 roku Parlamentarny Zespół ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

W trakcie seminarium Przewodniczący Zespołu - Poseł RP Zbigniew Gryglas przedstawi dotychczasowe efekty prac nad założeniami Programu, w tym propozycje jego zasadniczych elementów w zakresie budowy lokalnego łańcucha dostaw oraz postulaty dotyczące kierunków dalszych działań.

Więcej szczegółów pod adresem seminariumoffshore.pl.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter