Artykuły

Trudne warunki pogodowe spowodowały, że na jutro (czwartek, 8 kwietnia) przełożono próbę wzięcia na hol dryfującego statku Eemslift Hendrika.

"Życie i zdrowie są zawsze priorytetem numer jeden w takim zdarzeniu jak to, i musi być zapewnione bezpieczeństwo dla przeprowadzenia akcji ratowniczej" - powiedział Hans Petter Mortensholm, dyrektor ds. reagowania kryzysowego w Norweskiej administracji wybrzeża Kystverket.

Jest to jak najbardziej zrozumiałe podejście tym bardziej, że teraz mamy do czynienia już jedynie z ratownictwem mienia / ratownictwem technicznym, nie ratowaniem ludzi.

Z szacunków dryfu / znoszenia wynika, że niebezpieczeństwo wejścia statku na mieliznę jest niewielkie.

Na jutro zapowiadana jest lepsza pogoda i akcja ma większe szanse powodzenia.
Zaplanowano jej wznowienie rano.

Akcję holowania ma jutro podjąć wyczarterowany przez wynajętą firmę ratownictwa technicznego Smit Salvage wielozadaniowy holownik offshore - AHTS Normand Drott. W rejonie, gdzie dryfuje Eemslift Hendrika w gotowości do akcji oczekuje także druga jednostka ratownicza wynajęta przez Smit Salvage - mniejszy AHTS BB Ocean.

Tym samym ekipy ratownicze zajmujące się statkiem towarowym Eemslift Hendrika podjęły taką samą decyzję jak kapitan holownika Stadt Sløvåg, który postanowił podjąć próbę wzięcia na hol jednostki AQS Tor w czwartek rano. Planowane jest odholowanie jej najprawdopodobniej do Måløy lub Florø.

Wyceniany na 66 mln koron norweskich statek roboczy do obsługi farm rybnych AQS Tor, stanowiący część ładunku pokładowego Eemslift Hendrika, we wtorek zerwał się z zamocowań i spadł z pokładu górnego miotanego falami i znajdującego się w trwałym silnym przechyle statku. AQS Tor jest nieznacznie uszkodzony i utrzymuje się na wodzie. Zdaniem obserwatorów z holownika Stadt Sløvåg, jednostka jest w zaskakująco dobrym stanie, w przeciwieństwie do tego, czego się spodziewali.

PBS

Fot.: Kystverket, Kystvakten, załoga holownika Stadt Sløvåg

Przebieg zdarzeń i sytuację statku Eemslift Hendrika do wczesnego popołudnia w środę przedstawialiśmy we wcześniejszym dzisiejszym materiale, wraz z materuałami video.

Smit Salvage wynajęta do ratowania statku Eemslift Hendrika. Część ładunku pokładowego trafiła do morza. 

Więcej o samym statku i o początku jego problemów (także materiały video):

Statek Eemslift Hendrika ewakuowany, dryfuje w przechyle zagrożony zatonięciem 

Na miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek rano
Na miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek rano
Na miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek rano
Na miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek rano
Na miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek rano
Na miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek ranoNa miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek ranoNa miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek ranoNa miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek ranoNa miejscu akcji... Próby holowania mają być podjęte w czwartek rano

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter