Artykuły

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę "Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś". W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalny z MGMiŻŚ.

Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.

Otwarcie ekspozycji w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej nie jest przypadkowe. Pierwsze starcie na Wiśle w Bitwie Warszawskiej miało miejsce 14 sierpnia 1920 roku. Pod Bobrownikami uzbrojony statek Moniuszko bohatersko zmierzył się z bolszewikami, próbującymi przekroczyć Wisłę.

Na posterach, prezentowanych w jednym z najczęściej uczęszczanych przez warszawiaków i turystów miejsc naszej stolicy, przypominane są mało znane, ale ważne epizody z historii ostatnich 100 lat. Wystawa pokazuje także współczesne oblicze pracy marynarzy śródlądowych Wód Polskich – ich służbę na polskich jeziorach i rzekach pozwalającą na korzystanie z akwenów wszystkim użytkownikom wód.

Organizatorami wystawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz PGW Wody Polskie. Partnerem jest Dzielnica Wisła.

Ekspozycję będzie można oglądać na Bulwarze Jana Karskiego nad Wisłą.

rel (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

1 1 1 1