Artykuły

Ceny ropy w USA nieznacznie rosną w poniedziałek, po najmocniejszej tygodniowej zwyżce w tym roku. Maleją szanse na zorganizowanie przez kraje OPEC+ nadzwyczajnego posiedzenia jeszcze w lutym na temat wpływu koronawirusa na popyt na ropę na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,17 USD, po zwyżce ceny o 0,23 proc. Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 57,38 USD za baryłkę, wyżej o 0,10 proc.

W całych Chinach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1.765. W niedzielę władze w Pekinie poinformowały, że zakażonych koronawirusem w Chinach jest ponad 68,5 tys. ludzi, dotychczas udało się wyleczyć ponad 9,4 tys. osób.

Bank centralny Chin obniżył jedną ze stóp procentowych i wskazał, że wesprze firmy, które jak najszybciej wznowią produkcję.

W weekend władze Chin przedstawiły plany obniżenia podatków i opłat od przedsiębiorstw oraz umożliwienia bankom poradzenia sobie z większą liczbą kredytów trudnych do odzyskania.

W ostatnim tygodniu chińska gospodarka osiągnęła wydajność tylko w 40-50 procentach, co podkreśla krótkoterminowe szkody wyrządzone przez zamknięcie dużych obszarów Chin w związku z epidemią koronawirusa. Tymczasem maleją szanse na szybki odzew krajów OPEC+ na koronawirusa w czasie, gdy z powodu epidemii ograniczono podróże do Chin, a popyt na ropę zmalał.

W lutym raczej nie dojdzie do zorganizowania nadzwyczajnego spotkania krajów OPEC i ich sojuszników na temat mocniejszego ograniczenia dostaw ropy - za tym optowała Arabia Saudyjska, a Rosja była przeciwna zwoływaniu takiego posiedzenia.

Trzeba więc będzie poczekać do zaplanowanego na marzec spotkania kartelu - wówczas producenci ropy ocenią wpływ koronawirusa na globalne rynki paliw.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że popyt na ropę na świecie w I kwartale 2020 r. obniży się o 435 tys. baryłek dziennie. Byłaby to pierwsza taka sytuacja - gdy popyt spada - od dekady. W ubiegłym tygodniu ropa WTI na NYMEX zyskała łącznie 3,4 proc., a Brent zyskała 5,2 proc.

aj/ asa/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter