Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Infrastruktury szczecińska Politechnika Morska zmodernizowała bazę naukowo-badawczą. W czwartek zaprezentowano nowe urządzenia w Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, gdzie studenci będą badać m.in. benzyny, oleje i rozpuszczalniki.
Analizatory służące m.in. określaniu parametrów fizykochemicznych paliw zakupiono dla Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu PM w Szczecinie. Nowy sprzęt za ponad 1,5 mln zł ma być wykorzystywany do badań naukowych, ale przede wszystkim w dydaktyce.
- Chcemy wyposażyć naszych absolwentów, inżynierów nie tylko w wiedzę teoretyczną, obliczeniową, ale żeby sami potrafili przygotować próbkę, wykonać analizę na najnowszym sprzęcie, opracować to statystycznie i opisać jakościowo – wyjaśnił kierownik Katedry Ochrony Środowiska i Towaroznawstwa na WIET dr hab. inż. Wojciech Konicki.
Naukowiec podkreślił, że aparatura badawcza musi być co jakiś czas modernizowana, by „nadążyć” za postępem w przemyśle, branży transportowej. Absolwenci Politechniki Morskiej w Szczecinie pracują nie tylko w różnych sektorach gospodarki morskiej, ale również w logistyce, energetyce. Specjaliści z morskiej uczelni zajmują się też ochroną środowiska.
- Transport morski, drogowy, lotniczy opiera się na paliwach związków ropopochodnych, różnego rodzaju frakcjach benzyn i olejów napędowych. W przemyśle mamy bardzo często do czynienia z materiałami pędnymi, różnymi rodzajami rozpuszczalników organicznych itd. – powiedział Konicki.
Nowe urządzenia, zakupione dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa, będą wykorzystywane podczas zajęć w Laboratorium Paliw i Związków Ropopochodnych, a także Laboratorium Towaroznawstwa oraz Laboratorium Ochrony Środowiska.
Konicki, oprowadzając po salach laboratoryjnych, wyjaśniał, że nowy sprzęt będzie służył np. do pomiarów elektrochemicznych, oznaczania zawartości wody w paliwach, oznaczania liczby kwasowej, liczby zasadowej, stężenia siarki metodą fluorescencji rentgenowskiej.
Podczas tzw. „laborków” studenci PM mierzą też gęstość i lepkość paliw, temperaturę zapłonu itd. Nowoczesne urządzenia pozwalają prowadzić też zaawansowane badania materiałów z wykorzystaniem analizy termicznej TG-DSC/DTA.
- W ostatnich latach przeznaczyliśmy rekordowe środki na programy, które służą rozwojowi uczelni, dydaktyce. By studenci mogli uczyć się w najlepszych warunkach, a naukowcy mieli odpowiedni sprzęt do pracy – powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, który w czwartek symbolicznie otworzył zmodernizowane laboratoria.
Marchewka przypomniał, że Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło ponad 600 mln zł na nowy statek szkolny dla Politechniki Morskiej, który zastąpi wysłużonego Nawigatora XXI, który pływa od 1998 r. W lipcu 2025 r. uczelnia podpisała umowę (o wartości prawie 3,6 mln zł) na dofinansowanie z budżetu państwa modernizacji laboratoriów naukowo-dydaktycznych.
Politechnika Morska w Szczecinie kształci ok. 3 tys. studentów. Tegoroczna rekrutacja (pierwszy nabór) trwa do 13 lipca.
