Legendarni polscy żeglarze – bliźniacy: Piotr i Mieczysław Ejsmontowie – zostaną w najbliższą sobotę 28 czerwca uhonorowani tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Zapraszamy do udziału w uroczystości.
Piotr i Mieczysław Ejsmontowie (bliźniacy, 1940-1970) – żeglarze. Już w wieku 19 lat podjęli pierwszą i nieudaną próbę opłynięcia świata pod żaglami. W 1965 r. uciekli jachtem z PRL i poprosili o azyl polityczny w Danii. Stamtąd dopłynęli do Stanów Zjednoczonych. W 1969 r., na jachcie Polonia wypłynęli z Nowego Jorku w rejs dookoła świata. Zaginęli na południowym Atlantyku. W 1970 r. uznano ich za zmarłych.
Taki tekst będzie widniał na tablicy, która w najbliższą sobotę 28 czerwca o godz. 10.30, w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni, zostanie odsłonięta w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym w Basenie im. gen. Mariusza Zaruskiego w Gdyni.
Od trzynastu już lat odsłaniane są tam kolejne tablice wyjątkowych osób związanych ze środowiskiem żeglarskim. W tej chwili jest ich już 33.
Aleja to wspólna inicjatywa Miasta Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Przewodniczącą Kapituły, która ustanawia tablice jest prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. W jej skład wchodzą przedstawiciele PZŻ i PoZŻ na czele z prezesem PoZŻ Bogusławem Witkowskim.
W Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni znajdują się już tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego, Andrzeja Drapelli, Józefa Unruga, Włodzimierza Głowackiego, Kazimierza Kołodzieja, Zenona Gralaka i Tadeusza Jabłońskiego oraz Bohdana Sienkiewicza.
Tomasz Falba
Fot.: arch. rodziny