Inne

Sporty motorowodne rozsławił w Polsce Waldemar Marszałek, w latach 1979-1996 sześciokrotny mistrz świata i czterokrotny mistrz Europy w klasach 0-250 i 0-350. Bez wątpienia był jednym z najbardziej utytułowanych motorowodniaków na świecie. W jego ślady poszli również synowie, najpierw starszy Bernard, a następnie Bartłomiej, który od 2011 roku ściga się w Formule 1 H2O.

12 czerwca br. nad Jeziorem Żarnowieckim w gminie Gniewino, Grupa ORLEN zorganizowała spotkanie z Bartłomiejem Marszałkiem, pierwszym Polakiem biorącym udział w wyścigach w Formule 1 H2O, czyli wodnym odpowiedniku Formuły 1. Podobnie jak inni czołowi przedstawiciele polskiego motorsportu tj.: Robert Kubica, Bartosz Zmarzlik, Kajetan Kajetanowicz czy Miko Marczyk, także Bartłomiej Marszałek reprezentuje ORLEN Team, z którym związał się w 2020 roku.

Jesteśmy z Bartkiem, ponieważ wspieramy najlepszych polskich sportowców w swoich dyscyplinach. Cieszy nas, że kolejny sezon Bartek będzie reprezentował ORLEN Team w wodnej Formule 1. Jest on przykładem sportowca, którego możemy stawiać za wzór profesjonalizmu - mówił podczas spotkania z mediami Michał Rutkowski, dyrektor Biura Sponsoringu Sportu ORLEN.

Bartłomiej Marszałek podkreśla, że od wielu lat cierpliwie czekał na propozycję współpracy z największym polskim koncernem, przede wszystkim z uwagi na możliwość startu pod biało-czerwoną flagą.

Miałem oferty współpracy od największych zespołów, m.in. z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak start dla teamu z ZEA czy Arabii Saudyjskiej, wiązałby się ze startem pod flagą innego kraju niż Polska. Mamy wprawdzie w F1H2O przypadki Kanadyjczyka czy Szweda, którzy ścigają się dla ZEA, ja jednak wybrałem start pod narodowymi barwami, co dla mnie liczy się najbardziej. Jestem bardzo wdzięczny ORLEN Team, moim sponsorom, że mogę ten sport uprawiać i co najważniejsze, mogę to robić dla Polski – mówił Bartłomiej Marszałek.

Formuła 1 w wersji wodnej jest sportem z 40-letnią tradycją opartą na zasadach podobnych do tych znanych z torów samochodowych Formuły 1.

Myślę, że kibice Formuły 1 w wersji asfaltowej bardzo łatwo odnajdą się w wersji wodnej tego sportu. Ale także ci, którzy dotąd nie obcowali z F1 łatwo się wdrożą, ponieważ to interesujący i fajny sport, do którego bardzo zachęcam – podkreśla Marszałek. – Przez cały rok organizowana jest seria wyścigów na całym świecie, gdzie w każdym Grand Prix gromadzimy punkty, a na koniec ten kto ma najwięcej zostaje mistrzem świata. W zawodach rywalizuje 11 zespołów, w każdym są po dwa bolidy w tych samych barwach, coś na wzór F1. Wyścigi na torach wodnych mają tę zaletę, że cały tor jest w zasięgu wzroku. Rywalizacja jest jednak bardzo zacięta, bolidy F1H2O z silnikiem 500 KM pędzą blisko 250 km/h, niekiedy łokieć w łokieć. To bardzo kontaktowy sport, który wymaga maksymalnej koncentracji, ale też zaufania do przeciwników – dodaje.

Zasady zawodów są bardzo proste. Pierwszego dnia zawodnicy walczą z czasem w kwalifikacjach, o najlepsze miejsce do startu. Kolejny dzień to wyścig o miejsce na podium.Bartłomiej Marszałek w trakcie 13 sezonów w F1H2O czterokrotnie stawał na podium zawodów.

Pierwsze w karierze pole position i zwycięstwo odniósł w wyścigu na jeziorze Toba w Indonezji na początku 2023 roku.

To było niesamowite uczucie, gdy prezydent Indonezji wręczał mi puchar, a po chwili mogłem wysłuchać nasz narodowy hymn. To było bezcenne uczucie, spełnienie marzeń i ogromna satysfakcja. Jednocześnie motywacja do osiągania kolejnych sukcesów – mówi ze wzruszeniem Marszałek.

FOTORELACJA

Zdaniem polskiego przedstawiciela w Formule 1 H2O, wbrew temu co się powszechnie uważa, jest to sport dla wszystkich, wymaga jednak wielu poświeceń i przede wszystkim cierpliwości.

Jako młody chłopak marzyłem, żeby ścigać się i startować w najwyższej klasie. Miałem na ścianie w pokoju plakaty kierowców, z którymi dzisiaj zdarza mi się wygrywać. Moje życie to kilkanaście lat dążenia do celu, lat wzlotów i upadków. Mogę powiedzieć, że bariera finansowa to jedno. Drugie to przebić się do czołówki. W F1H2O jest tylko 20 sublicencji, a chętnych pilotów-kierowców jest dużo więcej. Jak pokazuje wieloletnia historia tej dyscypliny, nie każdy ma okazję doświadczyć zwycięstwa. Przez 40 lat wśród mistrzów świata jest zaledwie kilka nazwisk – tych największych – podkreśla sportowiec.

W Polsce zawody wodnej F1 odbyły się tylko raz – w 2001 roku. W Europie organizowane są w Portugalii, Francji i w Anglii. Poza Europą - w Chinach, ZEA, Arabii Saudyjskiej, Malezji, Wietnamie, USA i Australii.

Moim marzeniem jest zorganizowanie takich zawodów w Polsce. Jest to możliwe, choć wymaga to dużej pracy. To jest ogromne przedsięwzięcie logistyczne i czynni zawodnicy, którzy organizowali takie zawody w swoich krajach szczerze mi odradzają, bo ciężko się skupić na organizacji i uczestnictwie. Nie jest tajemnicą, że chciałbym wygrać w Polsce - mówi.

Bartłomiej Marszałek marzy nie tylko o zwycięstwach na torze, ale przede wszystkim toczy walkę o zdrowie kilkuletniej córeczki Malwinki, u której zdiagnozowano „Zespół Retta” – niezwykle rzadką chorobę genetyczną, dotykającą prawie wyłącznie kobiety. Jedynym doraźnym rozwiązaniem w przypadku tej choroby jest obecnie kosztowny lek, który spowalnia postęp choroby.

Dla mnie teraz marzeniem jest to, co przedtem było codziennością. To, że będę mógł z nią pójść na spacer, porozmawiać czy wziąć ją za rękę i zjeść gofra gdzieś na ławce. Na szczęście mamy na horyzoncie terapię, która może uratować jej życie. Tego się trzymam, chociaż pogodzenie tego wszystkiego ze sportem jest trudne, bo oprócz tego, że latam na wyścigi, to co trzy tygodnie latam do USA po lekarstwo dla córki. Ale nie dam się, muszę Malwinkę doprowadzić do zdrowia, to jest moje życiowe wyzwanie i najważniejszy wyścig – podkreśla Bartłomiej Marszałek.

Dla kibiców źródłem informacji o wodnej Formule 1 jest oficjalna strona internetowa www.f1h2o.com. Z myślą o polskich kibicach Telewizja Polska od sierpnia br. będzie transmitować wyścigi F1H2O.

LEW, Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6007 3.6735
EUR 4.2104 4.2954
CHF 4.5159 4.6071
GBP 4.8799 4.9785