Inne

W świeżo wyremontowanych ładowniach statku-muzeum Sołdek powstała zupełnie nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”. W najbliższą sobotę, 9 października zostanie udostępniona zwiedzającym za symboliczną złotówkę, podczas zorganizowanego z tej okazji festynu rodzinnego.

Sołdek jest pierwszym po II wojnie światowej, zbudowanym w Polsce rudowęglowcem. Obecnie statek-muzeum jest w zasobach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i od ponad 30 już lat służy przy nabrzeżu Ołowianki mieszkańcom i turystom odwiedzającym to miasto – rocznie odwiedza go około 60 tys. osób.

W sobotę udostępnimy wnętrza Sołdka, które były zamknięte i wyłączone ze zwiedzania, i łączymy to z plenerowym festynem rodzinnym. Tym wydarzeniem wieńczymy ciąg prac, które składały się z dużego remontu w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA – mówił dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Już podczas tego remontu przygotowywaliśmy wnętrza, okablowanie i światła do tego, aby w miesiącach wiosennych i letnich przygotowywać w nich wystawę stałą.

Wystawa „Sołdek i jego czasy” zaprezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał Sołdek i w jakich był eksploatowany.

Wnętrze statku nie jest łatwe do aranżacji stąd też organizacja nowej wystawy stałej była dużym wyzwaniem – mówił dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, który przedstawił koncepcję nowej ekspozycji. – Zależało nam na takim pokazaniu Sołdka, aby konstrukcja i elementy techniczne były dobrze widoczne. Chcieliśmy za pomocą światła podkreślić pewne elementy, uwypuklić je, takie jak wręgi i elementy burt, to wszystko jest ważne.

Staraliśmy się pokazać nie tylko samą budowę i historię statku, ale także ludzi, którzy go stworzyli i na nim służyli – dodał dr Westphal.

Na wystawie wykorzystano nowoczesne środki multimedialne. Są też gabloty z węglem i rudą żelaza, które statek przez dekady transportował. Dla osób, które mają kłopoty z chodzeniem, przygotowano interaktywne stanowisko wirtualnego zwiedzania, umieszczone w holu Spichlerzy na Ołowiance.

Remont oraz organizacja nowej wystawy stałej były możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji". Oprócz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w projekt zaangażowane są instytucje z Kaliningradu – Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta.

To wszystko spowodowało, że mogliśmy się Sołdkiem, jako obiektem muzealnym, zająć w tak kompleksowy sposób – kontynuował dyrektor Domżał. – Poczyniono wiele prac modernizacyjnych, których wcześniej nie udało się wykonać głównie z przyczyn finansowych.

Remont największy od 35 lat

Statek zniknął z nabrzeży wyspy Ołowianka 17 października ubiegłego roku i udał się na remont do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. W stoczni należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding wykonano szereg prac, dzięki którym statek-muzeum zostanie udostępniony zwiedzającym jako bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.

W czasie pobytu Sołdka w doku, poza wyremontowaniem ładowni 2, 3 i 4, wymieniono stal na poszyciu i konstrukcji jednostki, zastąpiono oraz naprawiono skorodowane nity, a także usunięto starą farbę i ponownie pomalowano kadłub. Dokonano konserwacji komina głównego wraz z rekonstrukcją znaku armatora. 

Po wydokowaniu zostało zmierzonych około 8 tys. punktów, jeśli chodzi o grubość blachy. Wymieniono kilka ton blachy, niektóre wręgi i pokrywy ładowni zostały wzmocnione. Wykonano szereg prac, których może na pierwszy rzut oka nie widać, ale były one koniecznie – mówił Wojciech Nadolski, kierownik Biura Okrętowego NMM, który opisywał remont przeprowadzony w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA.

Warto wspomnieć, że to właśnie w Remontowej w 1985 roku wykonano duży remont adaptacyjny, przygotowujący statek do funkcji muzealnych. W komitecie zaangażowanym w przebudowę i przystosowanie Sołdka do pełnienia funkcji statku-muzeum działał m.in. śp. Piotr Soyka – dawniej dyrektor naczelny i prezes stoczni Remontowa SA, a potem prezes Remontowa Holding.

Festyn rodzinny

W sobotę, 9 października 2021 r. od 12:00 do 18:00 goście, powitani przez marynarzy na szczudłach, zwiedzą rudowęglowiec za symboliczną złotówkę.

Agnieszka Latarska

Fot.: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter