Inne

Recykling Rejs, proekologiczna inicjatywa Fundacji PlasticsEurope Polska, realizowana we współpracy z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Finałowa akcja obejmuje sprzątanie ujścia Wisły, Rezerwatu Mewia Łacha oraz plaż na wysokości Mikoszewa i Jantaru.

To symboliczne miejsce, które uświadamia, że śmieci z rzek płynących przez całą Polskę przemieszczają się do Bałtyku, zatem niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, mamy wpływ na czystość mórz i oceanów. Dlatego tak ważne jest, by myśleć globalnie, a działać lokalnie – mówi Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

Podczas przygotowania finałowej akcji Recykling Rejs na Mierzei spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy dbają o swoją małą ojczyznę. Będziemy sprzątać wspólnie z samorządami, organizacjami oraz liczną grupą wolontariuszy, których łączy wspólny cel – walka z zaśmieceniem wód - dodaje Dominik Dobrowolski.

Oprócz Fundacji PlasticsEurope Polska partnerami akcji, która odbędzie się 4 września, są: Gmina Stegna, Sołectwo Mikoszewo, Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, Błękitny Patrol WWF, druhowie z OSP Mikoszewo, Wody Polskie z Gdańska i Urząd Morski z Gdyni.

Fundacja PlasticsEurope Polska od lat realizuje długofalowe działania edukacyjne, w których w centrum uwagi jest rola i znaczenie tworzyw sztucznych w zrównoważonym rozwoju, a także informowanie o wartości odpadów tworzyw sztucznych jako cennego surowca do ponownego wykorzystania.

By skutecznie chronić przyrodę, kluczowa jest walka z zaśmieceniem, a to wiąże się ze zmianą postaw i nawyków. Odpady tworzyw są nie do zaakceptowania w środowisku i każdy powinien wiedzieć, że miejsce zużytego opakowania jest w odpowiednim pojemniku na śmieci i się do tego stosować. Między innymi o tym, jak duże znaczenie dla środowiska naturalnego ma prawidłowa segregacja odpadów, mówimy podczas wszystkich spotkań na trasie Recykling Rejsów – podkreśla Anna Kozera-Szałkowska.

Projekt Recykling Rejs został zainicjowany w 2011 roku. W ciągu minionych 10 lat w ramach tej inicjatywy przeprowadzono wiele akcji, które włączały społeczności lokalne w całej Polsce we wspólną walkę z zaśmieceniem środowiska wodnego. Z okazji tegorocznego jubileuszu projektu, oprócz cyklu kilkunastu akcji sprzątania, które wiosną i latem odbywały się w całej Polsce od Mazur po Sudety, od Roztocza po granicę na Odrze, zorganizowano międzynarodowy ekologiczny spływ kajakowy z Wrocławia do Berlina. W tym roku projekt Recykling Rejs został dodatkowo uhonorowany - film promujący 10-lecie inicjatywy zdobył pierwsze miejsce na festiwalu filmów kajakarskich w popularnym konkursie Kajak Jamboree 2021.

Wszystkie informacje dotyczące Recykling Rejs dostępne są na stronie www.recykling-rejs.pl oraz na profilu Recykling Rejs na https://www.facebook.com/RecyklingRejs.

Zapraszamy do udziału w akcji: w sobotę, 4 września o godzinie 9 przy wejściu na plażę nr 90.

Informacja Prasowa (Recykling Rejs)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter