Inne

„Dziewiętnastoletni marynarz - online” to opowieść o Szkole Morskiej w Tczewie na podstawie listów pisanych w latach 1923-1924 przez jej ucznia. Inicjatywa powstaje w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” w kategorii film.

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna, ukazała się Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. „Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w postaci projektu filmowego.

Poniżej pierwsza część realizacji, która ma w sumie liczyć ponad 60 odcinków, wszystkie dostępne w serwisie Youtube.

Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się Zacharjasz Muszyński, polski aktor filmowy i teatralny. Ze względu na fakt, że jest on obdarzony głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Fotografie bohatera i jego rodziny pochodzą z prywatnych zbiorów, podobnie jak dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie, a także niektóre pocztówki, pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W kilku filmach wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. „Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w którym „zagrał” statek szkolny Lwów, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Nagrań dokonywano m.in. na terenie budynku dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie (dziś I LO im. M. Skłodowskiej-Curie), a także na miejscowym cmentarzu oraz w wielu miejscach w Polsce.

rel (19.zmuszynski.eu/), AL

0 Zbyszek
Pod tym pseudonimem ukrywał się późniejszy premier Polski M. Morawiecki.
30 sierpień 2020 : 15:27 Edek G. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter