Inne

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.

Wystawa czasowa p.t.: „Podwodny pojedynek. Polskie i niemieckie okręty podwodne 1939-45” powstała w rekordowym czasie. Zespół muzealny pod kierownictwem dyrektora Aleksandra Ostasza w ciągu zaledwie siedmiu dni otworzył przed zwiedzającymi wrota wojny w głębinach.

Przyczynkiem do tych działań była zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego prezentacja podwójnego działa przeciwlotniczego, instalowanego na słynnych U-Bootach, odnalezionego podczas prac modernizacyjnych toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Kontynuując temat postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się okrętom podwodnym, przede wszystkim polskim i niemieckim z czasów II wojny światowej – komentuje dyrektor MOP.

Na ekspozycji znajdującej się na parterze Muzeum Miasta Kołobrzeg (Pałac Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu) obejrzeć można przede wszystkim nigdy dotąd nie prezentowane dokumenty. Są to sporządzone w 1928 r., we Francji instrukcje i opisy urządzeń optycznych, zainstalowanych na okręcie podwodnym ORP Wilk. Oprócz tego na wystawę trafiły elementy umundurowania polskich i niemieckich podwodniaków, wyposażenie pokładowe, w tym na przykład oryginalna, kompletna toaleta, czy części torped.

W tej ostatniej grupie podziwiać można prawdziwe unikaty, na przykład eksperymentalny, aluminiowy czepiec balistyczny, silniki czy system naprowadzania. Udało się nam również pozyskać inny, bardzo rzadki zabytek – indywidualny zestaw ucieczkowy produkcji Draegera – informuje Aleksander Ostasz. Całości dopełniają modele między innymi U-Bootów, zarówno pełnomorskich jak i miniaturowych.

Znaczną cześć treści poświęcono także najsłynniejszemu z polskich okrętów podwodnych – ORP Orzeł.

Wystawa „Podwodny pojedynek” dostępna będzie dla zwiedzających co najmniej do końca września. Wstęp zawiera się w cenie biletu do Muzeum Miasta Kołobrzeg i jest możliwy w godzinach otwarcia tego oddziału.

Ekspozycja będzie regularnie się powiększać. W naszym zasięgu znajdują się kolejne eksponaty związane z II wojną światową w głębinach. Zaprezentujemy je wkrótce – kończy dyrektor MOP.

rel (Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu)

1 1 1 1