Inne

Nowy kierunek studiów Bezpieczeństwo w Transporcie, Spedycji i Logistyce – rozmowa z Dziekanem Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej kmdr. dr. hab. Bartłomiejem Pączkiem.

Dziękuję, że udało się Panu znaleźć czas na rozmowę z użyciem środków komunikacji na odległość... Na Pana Wydziale kwestie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego to codzienność związana z prowadzonymi studiami. Jak sobie radzicie w obecnej trudnej dla uczelni sytuacji? Mam na myśli oczywiście obecną epidemię.

Tak, to prawda. Od lat na wydziale prowadzimy zarówno studia jaki i badania w obszarze bezpieczeństwa, w tym rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Stanęliśmy aktualnie przed nowymi wyzwaniami związanymi z pandemią. To dodatkowy test, jaki sprezentowały nam okoliczności. Jednak myślę, że zarówno studenci jak i pracownicy AMW zdadzą go doskonale. Nie jest to jednak jedyny gorący temat w obszarze bezpieczeństwa morskiego. Jako uczelnia wzięliśmy czynny udział w konsultacjach społecznych Projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych czy budowy zewnętrznego portu morskiego Gdynia.

A jak cała sytuacja ma się do rekrutacji? Czy spodziewacie się zwiększonego zainteresowania bezpieczeństwem czy raczej stawiacie na coś innego?

Uważam, że obecny kryzys pokazał chyba wszystkim, jak istotne jest posiadanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Nie ma dziedziny życia, na której skutki pandemii nie odcisnęłyby swojego piętna. Budowanie świadomości w tym zakresie to właśnie główny cel studiów prowadzonych na naszym wydziale. „Dostarczamy” na rynek pracy, dla firm i instytucji, specjalistów właśnie w tej dziedzinie, niezbędnych właśnie w sytuacjach kryzysowych. Obecna sytuacja pokazała, że takich specjalistów jest ciągle zbyt mało, a wiedza z tego obszaru jest niewystarczająca.

Widzę, że pandemia i morskie farmy wiatrowe to raczej szansa na pokazanie społecznego znaczenia wiedzy w tym zakresie. Jednak czy Pan Dziekan mógłby opowiedzieć o jakiś szczególnie ciekawych kierunkach studiów cywilnych w tej dziedzinie? Doradzić młodym ludziom, co powinni wybrać jeżeli chcą uczynić Świat bezpieczniejszym.

Z chęcią opowiem o kierunkach, które mogą zainteresować kandydatów na studia, szczególnie najnowszym kierunku Bezpieczeństwo w Transporcie, Spedycji i Logistyce, z którym właśnie ruszamy.

Z moich informacji wynika, że Wydział Pana Dziekana prowadzi obecnie rekrutację na 3 poziomach nauczania? Jak to wygląda?

Ma Pan rację, rekrutacja na studia cywilne rusza od 1 czerwca, tak jak Pan Redaktor zauważył, kształcimy na 3 poziomach. Są to studia licencjackie na 4 kierunkach, odpowiednio: najnowszy - Bezpieczeństwo w Transporcie, Spedycji i Logistyce; Systemy Informacyjne w Bezpieczeństwie, Bezpieczeństwo Narodowe i Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Studenci mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich na 3 kierunkach: Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Systemy Informacyjne w Bezpieczeństwie, Bezpieczeństwo Narodowe. Dla najlepszych mamy również w ofercie studia doktoranckie. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.amw.gdynia.pl w zakładce „dla kandydata”.

Na rynku są kierunki dot. logistyki, skąd pomysł na połączenie tego obszaru z bezpieczeństwem?

Aktualny kryzys pokazuje to chyba nadzwyczaj wyraźnie. Rozwój gospodarczy jest możliwy tylko przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Nasze studia są adresowane do przyszłych specjalistów, kierowników, menedżerów oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą w szeroko rozumianym sektorze TSL, zarówno z punktu widzenia jego bezpieczeństwa, jak i samych procesów logistycznych. Studentom zapewniamy atrakcyjne miejsca odbywania praktyk, które dają możliwość nabycia umiejętności przydatnych w późniejszej karierze zawodowej, np. Bollore Logistics Poland Sp. z o.o., Uni-logistics Sp. z o.o., Pol-Mare Sp. z o. o. Sp. k., YES CARGO Sp. z o. o., Polski Rejestr Statków S.A., Mactronic Spółka z o.o. Sp. K, FF Fracht sp. z o.o., dodatkowo trzy miesiące praktyk studenckich są płatne (2100 zł brutto za miesiąc).

A jak wydział jest przygotowany od strony bazy dydaktycznej? Czas tablicy i kredy już odszedł do lamusa.

Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody dydaktyczne, w tym zajęcia prowadzone z wykorzystaniem Wirtualnej Rzeczywistości, która przeniesie studentów między innymi do magazynu wielobranżowego, pozwalając w praktyce poznać wybrane zagadnienia gospodarki magazynowej. Poza VR, w celu podkreślenia kluczowej roli informacji w szeroko rozumianej logistyce, studenci będą mieli okazję poznać i nauczyć się w określonym zakresie obsługi oprogramowania powszechnie wykorzystywanego w praktyce, pozwalającego zarządzać, projektować, symulować i optymalizować systemy i procesy logistyczne, np. system klasy ERP, FlexSim, ARIS, Excel, WMS, czy giełda TransEdu. Dodatkowo, w celu zwiększenia umiejętności praktycznych studentów i tym samym ich kompetencji i kwalifikacji zawodowych, zaplanowano zajęcia laboratoryjne, w czasie których wykorzystany zostanie symulator wózka widłowego, system do tworzenia i drukowania etykiet logistycznych, stanowisko RFID i system wizyjny do zastosowań logistycznych.

Brzmi bardzo budująco. Szkoda że czas wyboru studiów mam już za sobą. Ale jednak czy studiowanie nie jest dość drogą sprawą? Efektem pandemii będzie kryzys ekonomiczny, wielu nie stać na studia w Trójmieście.

Niekoniecznie. Akademia Marynarki Wojennej jest uczelnią publiczną. W związku z tym studiowanie na niej jest całkowicie bezpłatne. Mogę jeszcze dodać, że mamy naprawdę atrakcyjny system stypendialny. Studenci studiów cywilnych mogą się ubiegać o stypendium socjalne w wysokości od 700 do 1000 zł, stypendium rektora dla najlepszych studentów od 600 do 750 zł oraz inne dodatki. Dodatkowo każdy student ma prawo ubiegać się o miejsce w akademiku w naprawdę bardzo przystępnej cenie. Zaś same akademiki znajdują się na terenie campusu AMW. Więcej o tym znajdziecie Państwo na stronie Akademii amw.gdynia.pl oraz Samorządu Studentów naszej Uczelni: samorząd.amw.gdynia.pl. Dodam jeszcze, że stypendium socjalne i stypendium Rektora można pobierać w tym samym czasie i łączy się ja z dofinasowaniem na wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+, to kolejne 500 euro miesięcznie!

Studia za granicą? Co to za projekt Erasmus + i kto może w nim brać udział?

Każdy student naszej uczelni może realizować jeden lub dwa semestry studiów za granicą w uczelni partnerskiej w ramach europejskiego programu Erasmus+. Studenci naszego wydziału często wybierają uczelnie w Grecji, Czechach i Turcji, choć to nie jedyny wybór. Ogólnie nasza uczelnia współpracuje z podmiotami w 16 krajach UE. Na czas pobytu za granicą student otrzymuje środki na swoje utrzymanie z funduszy UE, które są naliczane w zależności od kosztów życia w danym kraju. Średnio to kwota ok 500 euro na miesiąc, która może być jeszcze zwiększona w przypadku studentów pobierających stypendia socjalne.

Macie najnowszą pływalnię w Gdyni, mógłby Pan Dziekan nam coś o niej powiedzieć?

Tak to prawda. Jesteśmy bardzo dumni z tej inwestycji. To nie tylko pływalnia ale całe Akademickie Centrum Sportowe. Studenci mają dzięki niemu dostęp do nowoczesnego basenu, strefy cardio, dwóch hal sportowych, sali do walki w ręcz, siłowni, a nawet sauny. W dodatku zaraz obok mieści się równie nowoczesna Biblioteka Główna AMW ze strefą chillout-u oraz komputerowymi stanowiskami do pracy.

Coś dla ciała i umysłu jak rozumiem, a jak wygląda kwestia dodatkowych aktywności na AMW?

To w ostatnich 3 latach chyba jeden z najmocniejszych elementów naszej uczelni. Mamy fantastycznie działające koła naukowe, w których studenci mogą poszerzać swoje zainteresowania, a powstają kolejne związane z nurkowaniem i dronami latającymi. Dodatkowo wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w projektach rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy POWER, finansowanych przez Unie Europejską.

POWER? Co to za program?

POWER to: PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ. W naszym wypadku program obejmuje organizację dodatkowych zajęć, warsztatów, wizyt studyjnych i staży. Dzięki niemu chętni studenci mogą skorzystać z całkowicie darmowych dodatkowych zajęć z m.in.: programowania, patentu strzeleckiego, patentu sternika motorowodnego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, zarządzania zespołem, zarządzania projektami, komunikacji, prowadzenia własnego biznesu. Wszystkie szkolenia są certyfikowane i maksymalizują szanse naszych absolwentów w odnalezieniu się na rynku pracy. Tylko w dwóch ostatnich latach uczelnia zrealizowała 3 takie projekty, o łącznej wartości przekraczającej 16 mln zł! Projekty będą realizowane przez kolejne 4 lata, wiec teraz jest najlepszy czas na wybór studiów na Akademii Marynarki Wojennej.

Brzmi bardzo zachęcająco! Dziękuje za rozmowę.

Zapraszam do nas na studia. Gwarantuję, że żadna osoba, które zdecyduje się na podjęcia studiów na WDiOM tego nie pożałuje. Dziękuję i zapraszam na pokład!

Zdjęcia pochodzą z archiwum Akademii Marynarki Wojennej

Komentarze   

+4 Ściema
Bezpieczeństwo i studia w tym kierunku bicie piany! KSZTAŁCENIE bezrobotnych!
20 maj 2020 : 07:09 Tom Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 *
No nie, dosyć często potrzebni są operatorzy wózków widłowych do powstających centrów logistycznych przy polskich portach, itp. Branża TSL ozwija się dynamicznie. Jeżeli jednak myślisz, że zostaniesz kierownikiem/managerem to bez doświadczenia na takim stanowisku liczonego w latach muszę powiedzieć, że nie wydaje mi się. Studiowanie aby po studiach zostać operatorem wózka widłowego, rzecz jasna, nie ma sensu. Operatorem wózka widłowego można zostać po kursie organizowanym przez PUP dla bezrobotnych :-) Polska to w dalszym ciągiem marazm dla młodzieży, w tym po studiach.
20 maj 2020 : 08:13 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 *
Gdzie w tym artykule jest mowa o kształceniu operatorów wózka widłowego? Nikt nie zwrócił uwagi i nie komentuje VR czy systemów informatycznych. Przygotowanie kierownika/managera w zakresie wykształcenia to jedna sprawa, a nabycie doświadczenia i objęcie tego stanowiska to oczywiście kwestia określonego czasu, nikt po studiach nie zostaje od razu kierownikiem.
20 maj 2020 : 18:54 czytający uważnie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 *Koszty studiów w Trójmieście
Jeżeli jest tam teraz tak fajnie na AMW w Gdyni jak Pan kmdr dr Pączek mówi, to dla zainteresowanych studiami właśnie tam, warto. Pamiętam swoje studia w Gdyni w roku akademickim 2004/2005, ale na dzisiejszym Uniwersytecie Morskim (zawsze chciałem tam się kształcić) było drogo a jakość zamieszkiwania w akademikach pozostawiała do życzenia, koszt około 400 zł, stypendium 400 zł. - Rozumiesz czytelniku co to znaczy dla osoby, która dodatkowo nie mogła liczyć na wsparcie dosłownie z nikąd. Cudem wytrzymałem tam kilka miesięcy ryzykując zdrowiem (tak bardzo chciałem tam się uczyć). Praca? Szukanie pracy to było raczej "zwiedzanie korytarzy" a nie przyjmowanie do pracy - bez powodzenia. Musiałem porzucić ówczesną Akademię Morską w Gdyni i wylądowałem od kolejnego roku akademickiego na UWM w Olsztynie, gdzie koszty były o ok. 50% mniejsze. No ale nie każdy jest w tak beznadziejnej sytuacji jak ja. Pozdrawiam.
20 maj 2020 : 08:04 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 *
Chciwe Trójmiasto, ponad 2 zł za chleb w sklepie przy akademikach na Kapitańskiej w Gdyni już 10 lat temu. Kolega jadł tylko parówki do chleba, inny wpierniczał stale ryż z mlekiem i cukrem. European Union kuźwa...!!!
20 maj 2020 : 22:56 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 *
Także to co mnie spotkało trudno powiedzieć aby było "fajne".
23 maj 2020 : 03:25 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 *
Na domiar złego za pójście na studia jeden z rodziców zatroszczył się dla mnie o sprawę na wydziale rodzinnym i nieletnich w sądzie rejonowym. S*****syn!
23 maj 2020 : 04:20 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 eh
Gdyby nie POWER i inne projekty nic by nie było
23 maj 2020 : 17:51 szewregowiecrayan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1