Inne

Trwa walka o wolność polskiego kapitana zatrzymanego pod koniec lipca 2019 roku w porcie Altamira w Meksyku i osadzonego w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Tepic. Postępowanie sądowe zostało opóźnione z powodu pandemii koronawirusa.

Kapitan Andrzej Lasota został zatrzymany na początku sierpnia 2019 roku w porcie Altamira w Meksyku pod zarzutem przemytu 240 kg kokainy. Dowodził wówczas statkiem UBC Savannah (2000 r.) pływającym pod cypryjską banderą. Wraz z nim w załodze statku byli dwaj Polacy - pierwszy oficer i spawacz oraz 19 obywateli Filipin.

Podczas rozładunku kruszywa, które transportowali z Kolumbii, załoga zauważyła w ładowni podejrzane pakunki. Kapitan natychmiast podjął decyzję o wstrzymaniu prac, zamknięciu ładowni i wezwaniu na miejsce policji. Okazało się, że w workach znajdowała się kokaina.

Po kilku dniach od zabezpieczenia nielegalnego ładunku przez służby, na pokład przyszli policjanci z nakazem aresztowania całej załogi statku. W ocenie miejscowych śledczych to polski kapitan ponosi odpowiedzialność za to, że narkotyki dotarły na terytorium Meksyku. Nikt nie próbował wyjaśniać - w jaki sposób narkotyki mogły znaleźć się w ładowni statku.

Dwaj pozostali nasi rodacy zostali zwolnieni z aresztu, ale nie obyło się bez kłopotów. Zostali zatrzymani przez miejscowy urząd emigracyjny, bo w ocenie miejscowej administracji - po wyjściu z aresztu, przebywali na terytorium Meksyku nielegalnie (w związku z zatrzymaniem przez władze meksykańskie, upłynęła ważność marynarskich przepustek portowych).

Całą załogę ostatecznie zwolniono dwa miesiące później i deportowano.

Obawy o zdrowie

Kapitan Lasota został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze w Tepic, znanym jako miejsce osadzenia członków karteli narkotykowych. Do tej pory kapitan Lasota mógł przyjmować odwiedziny co osiem dni, teraz, w związku z epidemią, wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin. Lasota stracił na wadze 60 kg, cierpi także na liczne choroby układu krążenia.

Tepic jest jednym z najbardziej zabezpieczonych więzień w Meksyku - powiedział Piotr Rusinek z firmy Intership Navigation, zarządzającej masowcem UBC Savannah. – Osadzono w nim 10 000 więźniów, z czego 99% to byli członkowie kartelu.

Spółka Intership dąży do wycofania zarzutów, twierdząc, że przestrzeganie przez Lasotę odpowiednich procedur mogło przyczynić się do jego trudnej sytuacji.

Do 3 kwietnia sądy miały podjąć decyzję, czy Lasota może zostać zwolniony, po tym jak jego prawnicy stwierdzili, że był on przetrzymywany w areszcie przez ponad 72 godziny, ale nastąpiły opóźnienia spowodowane koronawirusem. Najbliższe postępowanie zaplanowano między 27 maja a 11 czerwca.

Trudna sytuacja Lasoty uwypukliła ryzyko, na jakie narażeni są marynarze, gdyż przemytnicy narkotyków coraz częściej starają się wykorzystywać statki do transportu nielegalnych ładunków.

UBC Savannah jest jednym z trzech statków zatrzymanych w Meksyku w podobnych okolicznościach. Dwa pozostałe to (zbudowany w 2005 r.) aresztowany w Altamirze we wrześniu ubiegłego roku z 50 kg kokainy, oraz (zbudowany w 2009 r.), zarządzany przez greckie przedsiębiorstwo Enterprise Shipping & Trading.

Te trzy statki są tam nadal aresztowane i nikt nie wie, na jakiej podstawie - powiedział Rusinek. - Nie mówią o przemycie narkotyków - biorą na siebie zaniedbania służbowe. To nonsens.

Kapitan Lasota, to doświadczony marynarz, pływający po morzach całego świata. Rejs do Meksyku miał być jednym z jego ostatnich przed odejściem na emeryturę.

Do Prezydenta RP Andrzeja Dudy przesłano apel w sprawie uwolnienia Kapitana Andrzeja Lasoty przetrzymywanego w Meksyku. "(...) W obawie przed utratą zdrowia i życia Kapitana Lasoty, który zmaga się z chorobą wieńcową prosimy Pana Prezydenta o podjęcie kroków, celem uwolnienia go i umożliwienia powrotu do Kraju, do jego rodziny (...)". Apel zamieszczony w internecie podpisało niemal 10 000 osób.

AL, PBS, z mediów

 
-9 zdrowie
Z tego co jest mi wiadomym to utrata wagi dobrze wplynela na jego uklad krazenia.Pro-zdrowotnie .Nie chce byc zlosliwy.Po prostu stwierdzenie .
Natomiast to stress powoduje ze jego zdrowie ponosi uszczerbek.Kiepska dieta rowniez.
Popelnil fatalny blad ze w Kolumbii nie nadzorowal zaladunku to pewne.Jestem emerytowanym kapitanen i 2x bylem w Kolumbii i 2x stawialem zaloge w stan najwyzszej gotowosci w sledzeniu zaladunku, lacznie z obietnica premii w razie wykrycia prob nielegalnego zaladunku.Portowcy obserwuja statek i widza zawsze czy ktos sie interesuje zaladunkiem czy nie.Widocznie ktos uznal ze jest okazja lub byl wspoludzial kogos z zalogi. cdn...
08 kwiecień 2020 : 11:17 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 zdrowie cd
cd..
Mialem przypadek ze w Kolumbii wykonywano prace podwodne za moja rufa bez powiadomienia mnie.Zazadalem od Kapitana portu zbadania dnia przez nurka i sfilmowania go,powiadomilem tez Coast Guard w USA i takim fakcie gdyz statek szedl do USA.Na przyjscie powiadomilem dowodce "boarding party" o zapisie w Dzienniku Okretowym i opisalem sytuacje.Nikt mi zlego slowa nie powiedzial ,poza Dzialem Eksploatacji Charterujacego ktory żądal szczegolowego wyjasnienia na jakiej podstawie zazadalem takich srodkow.Po ostrej wymianie maili sprawa zostala zamknieta :) .Kapitan musi dopelnic swojej nalezytej czujnosci w imieniu wspolnego dobra.
Przed wyjscie z portu kolumbijskiego probowano sprawe zamiesc pod dywan podstawiajac mi oswiadczenie ze uwazam ze sprawy nie bylo i ze nikomu jej nie ujawnie.Odmowilem oskarzajac ich o manipulacje.
Kraje "narkotykowe" sa zawsze potencjalnym zrodlem klopotow.
08 kwiecień 2020 : 11:19 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Odpowiedź
Statek był sprawdzany 3 krotnie. Jak się nie zna sprawy to łatwo oceniać.
Utrata wagi to faktycznie jest dla zdrowia, ale nie tyle w tak krótkim czasie.
12 maj 2020 : 04:15 Xxx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Kapitan
Bardzo słabo stara się nasz prezydent o zwolnienie kapitana, a gdzie jest konsul, i co zrobił ambasador? myślę że niewiele
08 kwiecień 2020 : 13:20 Lilka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Kapitan nie jest na statku dla szyku
Musi orientowac sie co znajduje sie w ladowni i panowac nad zaloga.
08 kwiecień 2020 : 15:51 Miketh Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Mr
Niech Pan Z wraz z Olga pojedzie po niego
Hartmann Reeder
08 kwiecień 2020 : 18:23 Hartmann Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Ubc
To porzadny czlowiek mialem zaszczyt z nim pracowac .Wiele komentarzy jest krzywdzacych tego czlowieka i sie dziwie ze niektore pochodza wlasnie od ludzi morza.Czlowiek ten wielokrotnie stawal za zaloga ,tak wlasnie za zaloga a nie za strona armatora i zadluguje na szacunek .Prosze kapitanow ..czy mozna upilnowac statek podczas zaladunku?malego kapcia jest trudno a co dopiero wiekszy statek..
09 kwiecień 2020 : 00:03 Rob Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 lapowka
Jest wiele racji w tym co twierdzisz, ale Kolumbia, jak i inne kraje A, Poludniowej i Srodkowej to taki spiacy na jedno oko tygrys.Wszystko jest dobrze poki widza ze statek jest czujny , ze zaloga baczy na wszystko, ale wystarczy chwila nieuwagi i mozna sie obudzic z reka w nocniku.
Ja osobiscie uwazam ze ktos z zalogi maczal w tym palce.Komus obiecano duze pieniadze za pilnowanie "interesu" i za jego zgoda ten trefny towar wszedl na statek. Kapitan jest wtedy bezsilny.
Inna sprawa ze w obecnych czasach jest zwyczajnie przeciazony odpowiedzialnoscia .Gdy trafi na dobry zespol ludzi to pol biedy ale jesli trafi na kombinatorow to problem wisi w powietrzu.
Uwazam ze w Altamirze odpowiedni ludzie po prostu czekaja na lapowke aby wypuscic kapitana.O to wszystko sie rozbija.Wiem jak tam to wszystko pracuje.Bylem ,kilkanascie razy.
10 kwiecień 2020 : 19:50 Jorge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Do kapitana
Ludzie co wy piszecie znam rodzinę i kapitana lasote do dobry kapitan mąż i ojciec .uważam że jeśli coś się wydarzyło na jego statku to napewno bez jego zgody i wiedzy ten człowiek nie pozwolił by załadować narkotyków ma swój statek przede wszystkim jest przeciwnikiem narkotyków. Całe życie poświęcił morzu pozdrawiam całą rodzinę i mam nadzieję że masz prezydent pomoże panu łapcie wrucic do kraju
12 maj 2020 : 06:11 Wafel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Kokaina
Jestem zdania że za przemytem tak dużej ilości narkotyków stoi nie kto inny jak "Soft" Alicja dowodząca gangiem z Mexico City...
Co do schudnięcia wspaniała sprawa chrum chrum und mniam mniam :-)
12 maj 2020 : 18:39 Pegasus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Realnie tak to wyglada:
No to mu dowalą,skoro juz tyle siedzi to musza mu przywalic wyrok aby uniknać odszkodowania.Tak to działa ,zwłaszcza w Polsce.Na swiecie równiez.
13 maj 2020 : 08:44 Andrzej Stwora Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 kapitan
Specyfikę pracy jaką ma Kpt na statku zna tylko osoba, która ten zawód wykonywała lub wykonuje. Mam w domu takiego Kpt, który też pływa m.in. w tamtych rejonach. Łatwo oceniać innych jak samemu nie jest się na miejscu. Polecam spróbowac! Inaczej wygladałby dzisiaj komentarze oceniające i obrażające takich kapitanów jak Pan Andrzej Lasota. Mam nadzieję ,że uda sie go z tego więzienia uwolnic,aby mógl wrócic do rodziny.
13 maj 2020 : 09:38 Sylwiaa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter