Inne

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, ma przyjemność zaprosić na uroczyste podpisanie porozumienia i uruchomienia Klastra „Grupa Bezpieczny Bałtyk”.

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza wraz z przedstawicielami ogólnopolskich firm powołuje Klaster pod nazwą "Grupa Bezpieczny Bałtyk". Głównym celem klastra będzie działalność na rzecz ekologii Morza Bałtyckiego poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań. Jego uroczyste uruchomienie nastąpi 7 lutego 2020 roku w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni. Klaster jest oddolną inicjatywą środowiska biznesowego, a Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza pełni w nim rolę Operatora.

W ramach seminarium zostaną poruszone m.in. problemy ekologiczne Morza Bałtyckiego. Obecnie Bałtyk jest jednym z najbardziej obciążonych transportowo akwenów morskich na świecie. Rozwój przemysłu wydobywczego, rybołówstwa, żeglugi, turystyki związanych z wykorzystaniem przestrzeni morskiej powoduje wzrost zagrożeń dla ekosystemu morza. Ponad 300 wraków okrętów, w tym ok. 100 w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano na dnie Bałtyku. Szacuje się, że uwolnienie zaledwie jednej szóstej środków chemicznych ze zbiorników zalegających na dnie morza mogłoby całkowicie zniszczyć ekosystem na ok. 100 lat. W dalszym ciągu w Bałtyku może zalegać od 50 do nawet 100 tys. ton broni chemicznej i amunicji.

Zaproszeni eksperci skupią się również na koncepcji długofalowego rozwoju Województwa Pomorskiego poprzez rozwój Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Ze szczególną uwagą omówione zostaną dalsze aktywności Klastra "Grupa Bezpieczny Bałtyk".

Zwieńczeniem seminarium będzie networking branżowy, który ma wnieść nowe pomysły oraz wzbogacić grono ekspertów Klastra, który na swoje barki weźmie przyszłość naszego Morza Bałtyckiego.

Rejestracja oraz agenda

Komentarze   

0 Bałtyk Truje
Czas najwyższy by polski rząd przypomniał sobie że nasz kraj leży nad morzem Bałtyckim ,w którym jest tyle trucizny ,która zagraża ludziom zamieszkujący tereny nad tym morzem ,i zacząć działać .jak do tej pory ani prezydent ani premier nic z tym problemem nie robią ani na ten temat nic nie mówią jakby tego problemu nie było
05 luty 2020 : 11:18 Leszek Capar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Trucie Bałtyku
Trucie zaczyna się w polskich polach a dalej przez wody gruntowe w rzeki i całym syfie który do nich spływa a następnie do Bałtyku. Z którego państwa jest największy dopływ rzek do morza Bałtyckiego?
05 luty 2020 : 11:57 Hieronim Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1