Inne

Zarażają młodych ludzi pasją do żeglarstwa, a na swoim koncie mają spektakularne rejsy. Znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza. Główne trofeum trafi do rąk kpt. Bartłomieja Skwary, który od wielu lat wychowuje nowe pokolenia żeglarzy, a także, wraz z załogą, zwyciężył w zmaganiach podczas Tall Ship Races 2019. Po raz piąty kapituła przyznała też nagrodę specjalną, która otrzymają kapitanowie Rafał Szymański oraz Ireneusz Lewandowski za poprowadzenie Daru Młodzieży w Rejsie Niepodległości.

Nagroda im. kpt. Leszka Wiktorowicza to wyjątkowy laur. Otrzymują ją żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami oraz wychowawcy kształtujący żeglarską świadomość kolejnych pokoleń. Tym razem zwycięzcę wybrano spośród 12 nadesłanych zgłoszeń. Werdykt ogłoszono w poniedziałek, 3 lutego na pokładzie Daru Pomorza. W tym roku nagrodę główną otrzymał kpt. Bartłomiej Skwara, dowódca STS Fryderyk Chopin. Doceniono w ten sposób jego żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo, wraz z załogą, podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. To był pokaz sprawności, dobrej strategii oraz żeglarskiego szczęścia.

Mimo młodego wieku kpt. Skwara to już człowiek legenda polskiego żeglarstwa. Spod jego ręki wypłynęło już kilka tysięcy młodych ludzi, którzy dzięki jego zaangażowaniu mogli wypłynąć na szerokie wody. On na wzór swojego idola Leszka Wiktorowicza idzie jego drogą. Ma autorytet wśród młodzieży, którą wychowuje i z którą wraca do bezpiecznego portu – mówi Marek Padjas z Bractwa Kaphornowców i członek kapituły.

Fryderyk Chopin pod dowództwem kpt. Skwary zdobył również prestiżową nagrodę Boston Teapot Trophy.

Dostaje się ją za pokonanie najdłuższego dystansu na morzu w ciągu 124 godzin, czyli w ciągu 5 dni i 4 godzin. Kapitan Skwara i jego załoga dokonali tego w grudniu 2018 roku. Podczas Niebieskiej Szkoły, na trasie Fernando de Noronha – Barbados, pokonali dystans 1218 mil morskich – tłumaczy Waldemar Heflich, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle” i członek kapituły.

Kapituła po raz piąty zdecydowała się przyznać również nagrodę specjalną. Powędruje ona do kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego oraz kpt. ż. w. Ireneusza Lewandowskiego - dowodzących Darem Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości. Uhonorowano w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży.

Prowadzili oni ponad stu młodych ludzi przez glob ziemski. Wrócili w spektakularnej mgle do Gdyni w marcu 2019 roku. Tym rejsem uczczono stulecie niepodległości Polski. Na pokładzie była młodzież z całej Polski. Dzięki tej morskiej przygodzie, ci młodzi ludzie dowiedzieli się, co to jest prawdziwe żeglarstwo, jak wygląda morze i praca na żaglowcu. Programy telewizyjne i radiowe oraz informacje o tym rejsie dały wielu osobom w naszym kraju świadomość, że mamy Uniwersytet Morski, Dar Młodzieży i tak wspaniałych kapitanów – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i członek kapituły nagrody im. Wiktorowicza.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w na przełomie lutego i marca w Warszawie.

W skład kapituły weszli: Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Wiktorowicza, przewodniczący kapituły, Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Marek Padjas, Mira Urbaniak i Marek Brągoszewski - Bractwo Kaphornowców oraz Waldemar Heflich - Press Club Polska, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”.

O patronie nagrody

Kpt. Leszek Wiktorowicz był wybitnym polskim żeglarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiekiem, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant Daru Młodzieży - największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w pierwszy historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagrodę ustanowili spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, a także Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców oraz Fundacja Press Club.

Gdynia.pl / Magdalena Czernek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9559 4.0359
EUR 4.2796 4.366
CHF 4.4937 4.5845
GBP 4.9968 5.0978

Newsletter