Inne

Multimedialne oceanarium, laguna, kompleks basenów i saun, interaktywne centrum nauki, hotel i galeria medyczna - Nautilus Gdańsk przy stadionie w Letnicy ma być największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym tego typu. Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę, negocjuje jeszcze kwestię finansowania z bankami. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2022 rok.

Inwestycja na powierzchni ponad 50 tys. m kw rozpocznie się od budowy oceanarium Nautilus Gdańsk, w którym będzie można podziwiać najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej. W kolejnych etapach powstanie egzotyczna laguna, hotel i galeria medyczna.

Za realizację inwestycji odpowiada Konsorcjum PFI Future i właściciel stadionu - spółka Arena Gdańsk. Wykonawcę wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym w 2017 roku, umowę podpisano w kwietniu 2018 roku. Inwestycja to część projektu „Letnica 3.0” czyli kolejnego etapu rewitalizacji i uatrakcyjnienia dzielnicy.

Oceanarium i aquapark Nautilus to inwestycja w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto Gdańsk udostępniło inwestorowi grunt (to teren o powierzchni ponad 45 tys. m kw. wart ponad 50 mln zł) a PFI Future sfinansuje i zrealizuje wartą ok. 450 mln zł inwestycję.

Około 50-60 mln zł stanowić mają środki własne PFI Future, a pozostała kwota ma być pozyskana z kredytów bankowych.Nautilus Gdańsk zaplanowano jako nowoczesny obiekt edukacyjno-rozrywkowy, należący do największych w Europie. Oceanarium ma mieć wiele wspólnego z wrocławskim Afrykarium, choć jak zapowiada inwestor, Nautilus będzie obiektem wyższej klasy - równie atrakcyjnym jak Tropical Islands pod Berlinem.

Tak więc w oceanarium zobaczymy najpiękniejsze morskie rośliny i zwierzęta z rejonu Ameryki Południowej: rekiny, pingwiny, ośmiornice, rafę koralową, egzotyczną lagunę o powierzchni 6 tys. m kw z kompleksem basenów i saun. Chętni będą mogli odwiedzić strefę relaksu z lasem tropikalnym i plażą, pingwinarium, jaskinie 5D i interaktywne centrum nauki. W kompleksie powstanie również 4-gwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym i galerią medyczną, obiekty gastronomiczne i handlowe.

Prace wstępne - przygotowania gruntu pod budowę - rozpoczęły się już w październiku 2018 roku. W dniu 30 grudnia 2019 roku wydane zostało pozwolenie na budowę kompleksu. Na razie inwestor już drugi rok negocjuje z bankami finansowanie Nautiliusa, do końca czerwca ma zapewnić sobie źródła finansowania. Wtedy też powinny ruszyć prace budowlane.

Otwarcie Nautilus Gdańsk zaplanowane jest na koniec 2022 roku.

Gdańsk.pl

0 Oceanarium
I przetrzebionego dorsza baltyckiego!!
10 styczeń 2020 : 06:13 Dorsz baltycki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter