Inne

W środę w Warszawie rozpoczynają się obchody Dni Belgijskich, w ramach których będzie można zobaczyć film dokumentalny o Stoczni Gdańskiej. To wyjątkowe obchody, bo w tym roku celebrujemy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską - powiedział ambasador Belgii Luc Jacobs.

"To wyjątkowe obchody, bo w tym roku celebrujemy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Belgią" - powiedział ambasador Królestwa Belgii w Polsce Luc Jacobs podczas konferencji poświęconej programowi obchodów. Zaznaczył również, że w tym roku Belgia świętuje 75. rocznicę wyzwolenia kraju przez dywizję generała Stanisława Maczka.

Obchody Dni Belgijskich rozpocznie pokaz filmu o Stoczni Gdańskiej "Stoczniowcy. Ludzie z tła", którego produkcję współfinansowały belgijskie firmy. Jak podkreślił ambasador, jego bohaterami są pracownicy stoczni w latach 70. i 80. XX wieku. Nie ci z pierwszych stron gazet, ale również uczestnicy protestów. "Tym filmem chcemy przypomnieć wyjątkowy czas w historii Polski, ale też moment, kiedy naród belgijski wspierał Solidarność" - powiedział ambasador.

Luc Jacobs zapowiedział również koncert, który odbędzie się 20 listopada w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Publiczność wysłucha kantaty "Odyssea" autorstwa Henriego Seroki. Belgijski kompozytor jest synem weterana 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która wyzwalała Belgię pod koniec II wojny światowej. Kantata Seroki odwołuje się do tamtych wydarzeń. Podczas koncertu w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpi belgijski kontratenor Dominique Corbiau.

Ambasador przypomniał, że 29 października w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Podczas środowej konferencji szef Belgian Business Chamber Bruno Lambrecht przedstawił program biznesowych wydarzeń w ramach Dni Belgijskich. Wśród nich znalazła się m.in. konferencja "From Virtual to Real Estate - sharing Belgian know-how", która odbędzie się 20 listopada. Goście będą rozmawiali m.in. o polskich inwestycjach w Belgii i doświadczeniach tamtejszych start-upów.

Dni Belgijskie potrwają w Warszawie do 21 listopada.

autor: Wojciech Przylipiak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter