Inne

Słynne, niezwykle wymagające, ale niosące ze sobą również szanse na sławę i duże pieniądze – istnieje kilka regat żeglarskich, które budzą w miłośnikach tego sportu (i nie tylko) wielkie emocje, są szeroko relacjonowane przez media, a ich zwycięzcy szybko zyskują popularność. Zauważają je także legalni bukmacherzy, którzy coraz częściej umieszczają zakłady wzajemne na żeglarstwo w swojej ofercie.

Żeglarstwo to jedna z najciekawszych dyscyplin sportu. Choć w pierwszej chwili może wydawać się to mało istotne, wymaga doskonałej sprawności fizycznej, wytrwałości i konsekwencji, ale z drugiej strony – daje możliwość zwiedzania świata, samodoskonalenia się, rozwoju charakteru. – To jest przygoda na całe życie i często powtarzam, że ci, którzy ją rozpoczynają, już są po stronie wygranych. Żeglarstwo uczy życia i rozwiązywania trudnych sytuacji. Te umiejętności przydają się w późniejszym życiu – mówił w wywiadzie dla portalu sailing.org.pl Karol Jabłoński, wielokrotny mistrz świata w żeglarstwie.

Co roku w różnych zakątkach globu rozgrywane są najsłynniejsze regaty świata, które relacjonują telewizje, opisują gazety, a ich wyniki śledzą tysiące fanów. Co ciekawe, zakłady na niektóre z nich znaleźć można w ofercie bukmacherów.

Regaty, które przynoszą sławę

Jedne z najtrudniejszych, ale zarazem najsłynniejszych regat żeglarskich to regaty Sydney-Hobart. Rozpoczynają się w Sydney drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, natomiast meta zlokalizowana jest w Hobart w Tasmanii. Żeglarze pokonują w trakcie wyścigu 630 mil morskich, czyli 1167 kilometrów. Początkowo były one regatami towarzyskimi kilkorga przyjaciół, ale w 1945 r. przekształciły się w wyścig, w którym biorą udział jednostki z całego świata, w tym tzw. maxi jachty, czyli te mierzące około 30 metrów. Co ważne, zwycięzcę regat ustala się na podstawie tzw. klasyfikacji przeliczonej, w której pod uwagę bierze się m.in. teoretyczną maksymalną prędkość danej jednostki, jej długość, ożaglowanie czy masę. Rzadko zdarza się, by maxi jacht, który zazwyczaj przekracza linię mety jako pierwszy, został ostatecznym zwycięzcą regat.

Dobra wiadomość dla miłośników żeglarstwa jest taka, na wynik regat można typować. To zakłady dla znających doskonale branże, umiejętności i sprzęt. Zakłady wzajemne na regaty Sydney-Hobart znajdują się w ofercie zarówno zagranicznych firm bukmacherskich (lecz z ich usług mogą korzystać jedynie osoby mieszkające poza Polską), jak i legalnych polskich bukmacherów, w tym STS-u oraz LV BET. Kurs na zwycięstwo Wild Oats XI w STS wynosił 1.50, w LVBET 1.60 (dane podał ekspert serwisu Legalsport.pl specjalizującego się w analizach kursów, typów, kodów promocyjnych i bonusów bukmacherskich na zakłady internetowe).

Inne niezwykle prestiżowe zawody żeglarskie to regaty o Puchar Ameryki, rozgrywane od 1851 r. Główną nagrodą jest około 3-kilogramowy przechodni puchar, ufundowany w 1851 r. przez Royal Yacht Squadron, określany niekiedy mianem Świętego Graala lub… Starego Dzbanka. W przeciwieństwie do regat Sydney-Hobart, Puchar Ameryki to tzw. regaty match racingowe, czyli rozgrywane między dwoma jachtami takiego samego ratingu. W tym przypadku nie ma więc żadnego przeliczania czasów – jednostka, która pierwsza minie linię mety, zwycięża.

Kolejna edycja Pucharu Ameryki rozstanie rozegrana w dniach 6-21 marca 2021 r. w Nowej Zelandii (wcześniej rozgrywane są kolejne regaty eliminacyjne), ale u licencjonowanego bukmachera Betclic można już typować, kto zostanie jego zwycięzcą. Faworytem jest broniący tytułu Royal New Zealand Yacht Squadron – kurs na jego wygraną to 1,55. Niżej analitycy Betclic oceniają szanse Oracle Team USA (3,75), brytyjskiego Ben Ainslie Racing (5,00) oraz włoskiego Luna Rossa Challenge (9,00). Chcąc postawić kupon na którąś z tych jednostek należy założyć na stronie bukmachera konto (wyłącznie dla osób pełnoletnich). Podczas rejestracji warto pamiętać o wpisaniu w odpowiednie pole kodu bonusowego (można zastosować kod LEGALSPORT- jedyny, który jest aktywny dla wszystkich legalnych operatorów w Polsce), który pozwali na skorzystanie z dodatkowej premii powitalnej.

Inne znane i prestiżowe regaty żeglarskie to m.in. Vendee Globe – regaty solo dookoła świata z zachodu na wschód, bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz, a także Volvo Ocean Race, w których w wyścigu dookoła świata rywalizują załogi, a trasa podzielona jest na etapy. Również tych wydarzeń można szukać w ofercie polskich legalnych bukmacherów.

Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów. Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które jej nie posiadają jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać. Zauważyłeś objawy uzależnienia, skontaktuj się ze specjalistą leczenia uzależnień.

Tekst przygotowany przez dziennikarza legalsport.pl Jarosława Zalewskiego

+1 prosze o info
Brakuje mi informacji o tym ,w których regatach będzie uczestniczył nasz jacht ''I love Poland''?
30 październik 2019 : 12:27 hihi | Zgłoś
0 ciekawe czy
a Rolex Cup też można gdzieś typować?
31 październik 2019 : 05:45 alliettu | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter