Inne

Studenci i kadra gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego mają za sobą oficjalną inaugurację nowego roku akademickiego. Naukę na uczelni rozpocznie 1500 nowych studentów. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, bo uczelnia świętuje swoje 100-lecie, a od 1 października jej struktury wzmocnił Instytut Morski z Gdańska. 

Uniwersytet Morski tradycyjnie, w uroczystej formie i w reprezentacyjnym punkcie Gdyni - na końcu Molo Południowego - zainaugurował nowy rok akademicki. Rok 2019/2020 w murach gdyńskiej uczelni rozpoczyna 1500 przyjętych studentów, z czego 400 osób to kobiety. Łącznie uniwersytet będzie w najbliższych miesiącach kształcił blisko 5000 żaków, którzy uczą się na 9 kierunkach i 43 specjalnościach!

Ostatni rok był dla uczelni wyjątkowy - przypomnijmy, że od jesieni ubiegłego roku Akademia Morska stała się Uniwersytetem Morskim. Nowy rok akademicki rozpoczyna się aktualnie pod znakiem kolejnych zmian, o czym wspomniał w swoim przemówieniu jej rektor, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

– Zatwierdziliśmy nowy statut, powołaliśmy Radę Uczelni, zatwierdziliśmy nowy regulamin, uruchomiliśmy szkołę doktorską, zmodyfikowaliśmy strukturę organizacyjną uczelni. Najbliższe lata będą dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Na te wyzwania jesteśmy przygotowani. Dzięki naszej determinacji i pracy Uniwersytet Morski rozpoczyna nowy rok akademicki jako znacznie silniejszy ośrodek badawczo-dydaktyczny. We wrześniu ubiegłego roku podnieśliśmy status naszej uczelni do rangi uniwersytetu. To prestiżowa i zobowiązująca zmiana w rozwoju naszej Alma Mater - mówił prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wśród istotnych zmian warto szczególnie podkreślić, że od 1 października 2019 roku decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w strukturach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni znalazł się Instytut Morski w Gdańsku. Wcześniej przywitano już nowych pracowników w auli im. T. Meissnera i oficjalnie wręczono wszystkim decyzje dotyczące zatrudnienia.

Uroczystość inauguracyjna jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu - nowy rok akademicki to również jubileusz 100-lecia uczelni, której założenie było symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości wraz z dostępem do morza. Uroczyste obchody 100-lecia Uczelni odbędą się w czerwcu i grudniu 2020 roku, ale przez cały rok akademicki będą trwały imprezy i wydarzenia – powstanie jubileuszowy album, planowany jest wspólny występ Akademickiego Chóru UMG z Chórem Columbia Univeristy, piknik morski, koncert i inne atrakcje.

W programie sobotnich uroczystości nie zabrakło jej tradycyjnych elementów: złożenia meldunku i przeglądu pododdziałów, ceremonii podniesienia flagi państwowej, ślubowania i immatrykulacji studentów i doktorantów pierwszego roku czy pieśni Gaudeamus Igitur w wykonaniu uczelnianego chóru.

rel (Miasto Gdynia)

Fot.: fot. Kamil Złoch / Miasto Gdynia; Video: Miasto Gdynia

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego

 

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego
+8 IM R.I.P.
Uczcijmy minutą ciszy Instytut Morski, zasłużoną placówkę, będącą ofiarą wrogiego przejęcia jedynie dla zaspokojenia ego największego buca polskiego szkolnictwa morskiego jakim jest Profesor (polecam książkę pod tym tytułem - to się nadaje do leczenia w zakładzie zamkniętym). Szkoda takiej placówki i takich ludzi, Polska Morska straciła świetną i zasłużoną placówkę naukową, wchłoniętą przez szkołę. To wrogie przejęcie kładzie się cieniem na całej kadrze Uniwersytetu Morskiego, którzy stali się pariasami polskiej nauki, z którymi nikt nie chce mieć nic do czynienia.
06 październik 2019 : 14:28 MarScie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 UMG
Pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w większości też wyrażają wielkie ubolewanie i żal że na stanowisku rektora zasiada gangster a nie profesor. Zniszczenia na wizerunku Uczelni i spustoszenie w szeregach akademickich jakich dokonał ten człowiek są już nie do odbudowania.
26 październik 2019 : 19:45 UMG R.I.P Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1