Inne

" - Mąż Stanu" to film dokumentalny poświęcony Polakowi, budowniczemu Gdyni i Stalowej Woli, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się we wtorek w kinie "Wrzos" w Stalowej Woli. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem dokumentu Mirosławem Borkiem.  

Zdaniem reżysera dokumentu Mirosława Borka w polskim panteonie narodowym znajdują się głównie męczennicy, niewielu jest natomiast bohaterów, którzy zajmowali się codziennym, pozytywnym i skutecznym działaniem na rzecz otoczenia.

"Choć nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju, a życiorys Eugeniusza Kwiatkowskiego wystarczyłby na solidny serial historyczny, musiało minąć prawie 50 lat od jego śmierci, żeby powstał o nim film. I mimo pozorów znajomości, nie ma drugiej postaci tak zapomnianej" - ocenia reżyser filmu.

Dokument powstał głównie na podstawie ocalałego fragmentu wywiadu radiowego z Eugeniuszem Kwiatkowskim przeprowadzonym pod koniec jego życia.

"Wywiadu na tyle obszernego, że mieści w sobie wszystkie najważniejsze fakty i dokonania przedwojennego premiera. Kiedy brakuje Kwiatkowskiego, pomagają świadkowie" - dodał Bork.

Jest też wywiad z córką Kwiatkowskiego, dziś już nieżyjącą Ewą Obrąpalską, nakręcony w roku 2017. Kobieta opowiada w nim o najtrudniejszych chwilach w życiu jej ojca: odsunięciu od życia publicznego przez Piłsudskiego w roku 1930, śmierci syna, powrocie do Polski po 1945 roku.

Z kolei wnuczka - Julita Maciejewicz-Ryś opowiada o dziadku, pogodnym starszym panu, który w "nieinwazyjny sposób wprowadzał ją w komplikacje współczesnego świata".

Kolejną osobą przybliżającą postać Kwiatkowskiego, zwłaszcza w trudnym okresie powojennym, jest autor jego biografii - prof. Andrzej Romanowski, który od ósmego roku życia był codziennym gościem w krakowskim domu Kwiatkowskich.

Narrację filmu zamyka prof. Marek Drozdowski, który poznał Kwiatkowskiego jako młody naukowiec i który poświęcił życie na publikację spuścizny naukowej i publicystycznej przedwojennego ministra finansów oraz dokumentowanie jego dorobku.

Film "Eugeniusz Kwiatkowski - Mąż Stanu" zostanie wyemitowany także 11 września przez program 1 Telewizji Polskiej.

Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską S.A. oraz New Format. Organizatorami projekcji w Stalowej Woli są: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i tamtejszy Miejski Dom Kultury. Wstęp na pokaz jest wolny, ale obowiązują zaproszenia, które można odebrać w sekretariacie MDK w Stalowej Woli.

Agnieszka Pipała 

+1 Budowniczy portu Gdynia
Z calym szacunkiem dla niezyjacego inz Kwiatkowskiego, ten baner przypomina pewnego Kanclerza Niemiec, ktory byl dyktatorem w latac 1933-1945 i przyczynil sie do zburzenia Gdyni i Stalowej Woli!!
30 sierpień 2019 : 10:23 stary kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: