Inne

Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin uhonorował legendarną suwnicową poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A i umożliwił dostęp do suwnicy, na której pracowała. W przestrzeni budynku 42A znajdzie się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.

Od 1950 roku Anna Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka, a następnie jako suwnicowa. Była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną ze współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

- Historia tego miejsca jest jego nieodłącznym elementem – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. Największym dziedzictwem tego miejsca, obok budynków i elementów wyposażenia są przede wszystkim historie ludzi: dawnych pracowników stoczni, którzy dokonali rzeczy z pozoru niemożliwej. Anna Walentynowicz stanowi jedną z ikonicznych postaci, nieodłącznie związanych z ruchem Solidarności, stąd uhonorowanie jej i udostępnienie miejsca jej pracy było dla nas czymś oczywistym.

Wystawa stanowi część obchodów roku Anny Walentynowicz, uchwalonego przez Sejm RP. Jej inauguracja nastąpiła 19 sierpnia. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających codziennie już od 20 do 31 sierpnia w godzinach od 12:00 do 19:00. Na miejscu będą pracownicy Morskiej Fundacji Historycznej, którzy chętnie odpowiedzą na pytania zwiedzających.

Ekspozycja jest kolejną inicjatywą Spółki Stocznia Cesarska Development, która przybliża bogatą historię dawnych terenów stoczniowych w Gdańsku. W czerwcu została udostępniona wystawa fotografii trzech pokoleń Kosycarzy – gdańskich fotografów, którzy przez ponad 50 lat dokumentowali wydarzenia na terenie Stoczni Gdańskiej, a następnie przemiany, jakie miały miejsce na tych terenach po 1989 roku. W październiku 2018 roku Spółka przygotowała również szlak historyczny Stoczni Cesarskiej, łączący najważniejsze wydarzenia i miejsca w ramach jednej trasy zwiedzania. Wcześniej po raz pierwszy w historii otworzyła dostęp do terenów stoczniowych dla mieszkańców Gdańska i turystów zapraszając ich do zwiedzania miejsc przez lata niedostępnych dla wszystkich zainteresowanych.

rel (Ultrarelations)

+2 Stocznia Cesarska Development?
To nazwa Spółki zajmującej się upamiętnieniem byłych Pracowników Stoczni Gdańskiej im. Lenina? Władze PRL - mecenas przemysłu stoczniowego z czasów Walentynowicz mają coś wspólnego z "Cesarzem"? Czy może "zwierzęca awersja" współczesnych elit politycznych do nazw kojarzących się z PRL karzą wymyślać odniesienia do "Cesarzy"?
20 sierpień 2019 : 11:53 adi | Zgłoś
+1 Upamiętnienie Opozycjonistów?
Zdjęcia pokazują surrealizm współczesnych "galantych dobrze ubranych wysiłków" zrozumienia tego co pokazują ściany hali. A pokazują ślady ciężkiej, brudnej i wymagającej uwagi pracy w tamtych czasach. Dekorowanie hali głównie "Anną Walentynowicz" jest niesprawiedliwe dla setek osób, które się przez nią przewinęły i myślały podobnie o Polsce i jej sytuacji.
20 sierpień 2019 : 12:02 adi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9057 3.9847
EUR 4.2527 4.3387
CHF 4.4228 4.5122
GBP 4.9771 5.0777

Newsletter