Inne

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek po południu, że większość kąpielisk nadmorskich jest otwarta. W woj. pomorskim z powodu sinic zamknięto jedno kąpielisko nadmorskie, a w zachodniopomorskim też jedno ze względu na podwyższoną ilość bakterii Escherichia coli.

W czwartek po południu w woj. pomorskim z powodu zakwitu sinic zamknięte jest kąpielisko Rewa od strony Zatoki Puckiej. W woj. zachodniopomorskim zamknięto kąpielisko nr 6 w Darłówku Zachodnim, ponieważ w wodzie wykryto podwyższoną ilość bakterii Escherichia coli. Pozostałe kąpieliska nadmorskie w obu województwach są otwarte.

W Zachodniopomorskiem kąpiel jest zabroniona także na dwóch kąpieliskach na jeziorach: na kąpielisku miejskim Stawek w Gryficach ze względu na sinice i na kąpielisku przy plaży miejskiej w Choszcznie z powodu skażenia wody nieznanym środkiem chemicznym.

Decyzję o dopuszczeniu kąpieli podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. W zamkniętych kąpieliskach wywiesza się czerwoną flagę.

Mapa z aktualnymi informacjami o stanie kąpielisk znajduje się pod pod tym adresem oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Sanepid podkreśla, że wiatr i prądy morskie mogą spowodować, iż skupiska sinic się przemieszczą, a w efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a dotąd czynne – zamknięte.

Sanepid przypomina, że w razie obfitego zakwitu sinic zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Autor: Marcin Szywała

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter