Inne

W Petersburgu odbył się w sobotę pogrzeb 14 oficerów, którzy zginęli podczas pożaru jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik) na Morzu Barentsa. Uroczystość nie była publiczna. Oficerowie spoczęli na Cmentarzu Serafimowskim niedaleko memoriału załogi okrętu Kursk.

Wcześniej media zapowiadały, że w pogrzebie wezmą udział tylko rodziny marynarzy, ich towarzysze ze służby i przyjaciele. Na Cmentarz Serafimowski przybyli przedstawiciele armii: dowódca rosyjskiej marynarki wojennej Nikołaj Jewmienow i wiceminister obrony Andriej Kartapołow, a także p.o. gubernatora Petersburga Aleksandr Biegłow.

Niezależne radio Echo Moskwy ocenia, że nieobecność prezydenta Władimira Putina na pogrzebie marynarzy może być próbą zmniejszenia uwagi publicznej wobec tego wydarzenia.

O dacie i miejscu pogrzebu oficjalnie wcześniej nie informowano, a niektóre media zadecydowały, że nie będą rozgłaszać szczegółów ceremonii.

W uroczystościach na Cmentarzu Serafimowskim wzięło udział prawie 2 tys. ludzi - podał dziennik "Kommiersant".

Choć miały one charakter zamknięty, w mediach pojawiły się informacje, że jeden z wysokich rangą wojskowych mówił podczas pogrzebu, że marynarze "za cenę swojego życia uratowali życie swoich towarzyszy i okręt, i nie dopuścili do katastrofy na skalę planety".

Nie jest jasne, czego dotyczyły te słowa, jednak minister obrony Siergiej Szojgu podkreślał w miniony czwartek, że po pożarze reaktor jednostki został odizolowany i jest w pełni sprawny.

Do katastrofy na Morzu Barentsa doszło w poniedziałek wieczorem, resort obrony poinformował o niej we wtorek. W oficjalnym komunikacie podał, że doszło do pożaru w naukowo-badawczym aparacie głębinowym i że zginęło 14 marynarzy. Dzień później ministerstwo opublikowało nazwiska ofiar; wcześniej niektóre nazwiska podały media. W czwartek Szojgu potwierdził, że jednostka, na której doszło do wypadku, miała napęd nuklearny.

Nie podano oficjalnie danych o tej jednostce, jednak media powszechnie oceniają, że chodzi o AS-31, okręt podwodny specjalnego przeznaczenia typu 10831, popularnie nazywany Łoszarik.

Pożar, w którym zginęło 14 oficerów, to najtragiczniejszy wypadek w rosyjskiej flocie podwodnej od 2008 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel 

0 Nic nowego
To nie pierwsza i nie ostatnia katastrofa w Rosji "na skalę planety". Strach się bać.
07 lipiec 2019 : 21:40 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter