Inne

W środę, 26 czerwca 2019 r. marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi. Nasze województwo zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również zza granicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.

Nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości od 2011 r. przyznaje Komitet Regionów w porozumieniu z Komisją Europejską. Do tej pory otrzymały ją 24 regiony. W tym jeden z Polski – Małopolska w 2016 r.

Unikatowa wizja biznesu

Województwo pomorskie oraz Gdańsk zostały nagrodzone za unikatową na tle innych miast i regionów wizję budowania potencjału pracowników. Opiera się ona o otwartość na migrantów, którzy wzmacniają potencjał gospodarczy regionu. Nagrodę marszałkowi i wiceprezydentowi wręczył w Brukseli Markku Markkula, wiceprzewodniczący Komitetu Regionów.

– Ta nagroda jest dla nas bardzo wyjątkowa – mówił podczas gali wręczenia nagród Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To ukoronowanie wizji, którą samorząd województwa pomorskiego nakreślił kilka lat temu w regionalnej strategii rozwoju. To wizja regionu otwartego, wspierającego różnorodność. Z dumą mogę powiedzieć, że w wielu obszarach gospodarczych Pomorskie jest liderem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Te obszary to utrzymujący się wysoki wzrost PKB, skuteczna walka z bezrobociem, dynamiczny przyrost nowych przedsiębiorstw, a także coraz bardziej proeksportowe ukierunkowanie naszej gospodarki – podkreślał Struk.

W swoim wystąpieniu marszałek Struk wspomniał także o tradycjach hanzeatyckich Gdańska, które wzmacniają różnorodność pracowników oraz współpracę wszystkich ważnych dla gospodarki środowisk: samorządów, biznesu, uczelni wyższych i organizacji społecznych.

Ważne słowa: solidarność i współpraca

Wśród inicjatyw, jakie pozytywnie wpływają na przedsiębiorczość regionu, są m.in. Invest in Pomerania, Agencja Rozwoju Pomorza, dzięki którym powstają centra biznesowe np. w Gdyni na Łużyckiej i w Gdańsku koło Uniwersytetu Gdańskiego. Powstają obszary inwestycyjne na Pomorzu: strefy ekonomiczne, parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości. W ramach Bussines Week ze specjalnych spotkań i inspirujących wykładów korzysta młodzież i poczatkujący przedsiębiorcy. W działaniach samorząd wspiera też Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli, które zajmuje się tworzeniem partnerstw biznesowych, naukowych oraz promuje w Unii Europejskiej działania w regionie.

Jednak nie tylko inwestycje powodują, że Gdańsk i województwo pomorskie wyróżniają się na tle innych europejskich regionów w zakresie przedsiębiorczości. – O tym, że dostaliśmy nagrodę zdecydowały też nasze umiejętności i kompetencje miękkie – mówi Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departament Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Razem z Gdańskiem pokazaliśmy, że dwa słowa są dla nas szczególnie ważne. To solidarność i współpraca. Zasoby ludzkie to dla nas priorytet, dlatego wpieramy również migrantów licznie przybywających do naszego województwa. A Gdańsk dodatkowo jest pionierem w Polsce w zakresie wdrażania modelu wsparcia migrantów – podkreślił Szakiel.

Nagrodzeni za pierwszym podejściem

Przedstawiciele Komitetu Regionów przyznali Pomorskiemu oraz Gdańskowi dodatkowe punkty za prowadzenie wspólnej polityki wsparcia przedsiębiorczości. W uzasadnieniu przyznania nagrody wskazali, że działania te są wielopoziomowe i wyjątkowe na tle innych regionów. Została też podkreślona unikatowa świadomość wartości dodanej różnorodności i jej ogromnego potencjału dla tempa rozwoju gospodarczego i społecznego. To wyróżnia Pomorskie i Gdańsk na tle innych krajów europejskich. Nasz region jako jeden z nielicznych został nagrodzony tytułem Europejski Region Przedsiębiorczości za pierwszym podejściem.

– Dzisiejszy Gdańsk to pionierska wizja budowania zróżnicowanych zasobów ludzkich w oparciu o otwartość na przybyszów z zewnątrz – mówił po odebraniu nagrody Alan Aleksandrowicz, wiceprezydenta Gdańska. – Świadomość wartości, jakie przynoszą migracje, jest cechą wyróżniającą nasze miasto i region. Jest to cecha wspólna dla wszystkich środowisk: Dla biznesu, nauki, samorządów i organizacji społecznych. Robimy wiele, by Gdańsk był nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale i życia. Miejscem przyjaznym mieszkańcom pod każdym względem – tłumaczył Aleksandrowicz.

Nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości 2020 poza Gdańskiem i województwem pomorskim otrzymały w tym roku także hiszpańska Nawarra i szwedzki Göteborg.

To kolejne wyróżnienie

Pomorskie i Gdańsk wielokrotnie były już wyróżnianie w rankingach gospodarczych. W ciągu ostatnich dwóch lat w dziesięciu zestawieniach region zajmował najwyższe miejsca na podium. Między innymi w 2018 r. Gdańsk został uhonorowany Perłą Samorządu, zajmując pierwsze miejsce w rankingu dla najlepszych gmin oraz ich włodarzy organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. W tym samym roku województwo pomorskie zajęło trzecie miejsce w rankingu innowacyjności polskich regionów (Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów, a w 2017 r. zajęło drugie miejsce w rankingu przedsiębiorczości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Gdańsk jest też także najlepszym miejscem do życia. Pokazały to rankingi TripAdviror, który rekomenduje Gdańsk jako pierwsze, najlepsze do mieszkania miejsce w Europie i piątym na świecie (raport „Top Destinations on the Rise").

– Dzisiejsza nagroda to kolejne wyjątkowe docenienie naszych działań – mówi Mieczysław Struk. – Tym samym zostaliśmy wyrażeni na polu międzynarodowym i wypromowani jako region dobry dla inwestycji, który oferują przyjazną infrastrukturę i wykwalifikowaną kadrę. Nasza owartość po raz kolejny została doceniona, co na pewno zostanie zauważone w całej Europie – tłumaczy Struk.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego) / Aleksandra Chalińska

Fot.: Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter