Inne

28 czerwca w Muzeum Rybołówstwa w Helu odbędzie się otwarcie wystawy plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.

Polska Szkoła Plakatu to niezwykle ważne zjawisko w sztuce XX wieku. Choć pod względem stylistyki twórcy tej szkoły reprezentowali różne sympatie, cechami wspólnymi szkoły były synteza intelektualna i skrót estetyczny. Plakaty tej epoki cechuje charakterystyczna paleta barw, wyraziste kontury i uproszczone formy. Projekty z lat 60-tych i 70-tych emanują poczuciem humoru i lekkością. Ich ponadczasowa uniwersalna forma, która przemawia także do współczesnego odbiorcy, potwierdza rangę tej dziedziny sztuki użytkowej.

- Już 28 czerwca zaprezentujemy gościom naszego helskiego oddziału projekty jednych z najznamienitszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, m.in. Karola Śliwki, Zbigniewa Leona Kai i Jerzego Kołacza. Plakaty z wizerunkiem transatlantyku Batory są wspomnieniem świetności Polskich Linii Oceanicznych, a cykl plakatów, upamiętniających „Dni Morza”, podkreśla urok wakacji nad polskim morzem – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Chcąc zbliżyć się do klimatu czasów, w których Polska Szkoła Plakatu rozwijała się najpełniej, piątkowy wernisaż wystawy „Statek z plakatu” połączymy z piknikiem muzealnym dla mieszkańców Helu oraz turystów, wypoczywających w tym czasie na Półwyspie Helskim. „Na Helu w PRL-u” będziemy tworzyć kolaże z plakatów i okolicznościowe przypinki, ochotnicy spróbują swych sił w pracy z prasą drukarską i podczas warsztatów street artu. Na festynie nie zabraknie waty na patyku, rozdamy talon na balon, a chłodzić będziemy się wodą z saturatora – w końcu przenosimy się do lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku!

Wstęp na festyn jest bezpłatny. 

Wystawa „Statek z plakatu” będzie otwarta od 28.06.2019 do 01.09.2019.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter