Inne

We wtorek, 18 czerwca w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbyła się konferencja poświęcona branży morskiej i logistycznej. Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania technologiczne, m.in. w segmencie portowym.

Wśród panelistów „Future vision of port industry” byli przedstawiciele zagranicznych podmiotów, m.in. Mark Simmonds z British Ports Association, który mówił o wpływie brexitu na gospodarkę morską i logistykę. Zaznaczył, że porty Zjednoczonego Królestwa, póki co, są odporne na polityczne następstwa wyjścia Wlk. Brytanii z UE, kraj pozostaje silną gospodarką i ma dobrze prosperujący rynek. Coraz bardziej prawdopodobne jest jednak, iż brexit wprowadzi krótkotrwałe perturbacje w działalności portów Wielkiej Brytanii.

Brytyjski gość mówił też o potencjale, jaki widzi w zakresie poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w tym możliwości zmiany dotychczasowych przepisów dotyczących usług portowych jak i zreformowania innych przepisów, takich jak wspólna polityka rybołówstwa.

Z kolei biorący udział w panelu Ari Huczkowski – dyrektor generalny Lumintel - przedstawił futurystyczną wizję sektora portowego na przykładzie Zdalnego Centrum Operacyjnego (Remote Operating Centre, ROC), zaznaczając, że świat pędzi w kierunku rozwoju technologii, które do tej pory można było oglądać jedynie w filmach science fiction.

W przedstawionej koncepcji Zdalnego Centrum Operacyjnego kapitanowie mogą zarządzać flotą tak konwencjonalnych jak i autonomicznych, sterowanych na odległość jednostek pływających. Manewry takie jak wyjście i przybycie do portu mogą być wykonywane przez operatorów na lądzie, dzięki czemu zapewnią załodze na pokładzie "czas odpoczynku" poprzez zdalne przejęcie obowiązków wachtowych. Zdalnie sterowana jednostka pozostaje zazwyczaj w trybie autonomicznym, przy czym operator przejmuje kontrolę jedynie w sytuacjach, w których konieczne jest podjęcie krytycznych decyzji.

W konferencji wzięli udział także przedstawiciele rodzimego sektora morskiego, m.in. Bogdan Ołdakowski - sekretarz generalny Baltic Ports Organization (BPO), prof. dr hab. Maciej Matczak z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także Marcin Osowski - wiceprezes ds. infrastruktury w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk i Grzegorz Bławat - specjalista ds. projektów w Departamencie Badań i Rozwoju Technologicznego w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.

Mówiono o obecnych realizacjach skupiających się na automatyzacji, dbałości o środowisko naturalne i inwestycjach infrastrukturalnych zarówno w porcie w Gdańsku, jak i w Gdyni. Przykładami takich projektów są m.in. już wdrożony, kompleksowy system yetiSense do monitorowania emisji zanieczyszczeń powietrza w gdyńskim porcie, a także budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia, który zapewni sprawną obsługę ładunków i pasażerów, a także poprawi dostępność transportową portu.

AL

Fot.: mat. organizatora

Poniżej na zdjęciach: Bogdan Ołdakowski - sekretarz generalny BPO i uczestnicy konferencji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter