Inne

Międzynarodowa Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii przyznała kąpielisku Śródmieście oraz przystani jachtowej Marina Gdynia prestiżowe odznaczenie Błękitnej Flagi. Oznacza to, że spełniają one rygorystyczne standardy jakości, dzięki czemu wiemy, że są czyste, a plażowanie i zażywanie kąpieli morskich całkowicie bezpieczne.

Przystań jachtowa Marina Gdynia do fazy pilotażowej programu Błękitna Flaga przystąpiła w 2005 roku. Od tamtego czasu międzynarodowe ekostandardy są utrzymywane. Natomiast kąpielisko Gdynia Śródmieście Błękitną Flagę regularnie otrzymuje od 2013 roku.

Certyfikat Błękitnej Flagi (Blue Flag) przyznawany jest kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania ekologicznego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług. Dzięki ujednoliconym kryteriom możliwe jest osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest ochrona środowiska oraz dbanie o odpowiedzialny rozwój wspólnych obszarów.

Wyróżnienie przyznawane jest tylko na jeden sezon. Aby ponownie uzyskać certyfikat trzeba przejść rygorystyczne kontrole.

W tym roku Błękitne Flagi zostały przyznane dla ponad 3700 plaż, 681 marin i 67 łodzi turystycznych. W Polsce certyfikat otrzymały 22 kąpieliska oraz 10 marin.

Otwarcie wszystkich gdyńskich kąpielisk (Babie Doły, Śródmieście, Redłowo, Orłowo) w tym sezonie nastąpi 21 czerwca. Tego samego dnia na maszt zostaną wciągnięte Błękitne Flagi. Natomiast zamknięcie kąpielisk nastąpi 31 sierpnia. Kąpielisko Gdynia Śródmieście o długości 200 metrów jest strzeżone w sezonie. To miejsce, w którym latem odbywa się mnóstwo wydarzeń. Położone jest 5 minut od centrum miasta i wyposażone w natryski, toalety, przebieralnie, punkt medyczny, wypożyczalnię leżaków, punkty gastronomiczne w pobliżu oraz plac zabaw dla dzieci.

Gdynia.pl / Marta Jaszczerska-Zawadzka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter