Inne

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019, o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Spichlerzy na Ołowiance (Narodowe Muzeum Morskie). Będzie okazją do przyjrzenia się stosowanym w przemyśle morskim rozwiązaniom, które wyznaczają kierunki rozwoju branży na najbliższe lata: unowocześniają transport i turystykę morską, upowszechniają zastosowanie sztucznej inteligencji oraz rozwiązań ekologicznych, wpływają na rynek pracy i pojawianie się nowych specjalizacji.

Dr Marcin Westphal (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) opowie o technologii produkcji niemieckich okrętów podwodnych typu XXI w latach 1943-1945 oraz o tym, jak powojenne jednostki podwodne czerpały z wojennych technologii.

Prof. Lech Rowiński (Politechnika Gdańska) zaprezentuje słuchaczom najnowsze rozwiązania w zakresie turystyki morskiej na małych i dużych głębokościach. Opowie również o innowacjach w morskim przemyśle wydobywczym.

Inacio Golebski (DNV GL) zademonstruje nowoczesne rozwiązania marki DNV GL dla przemysłu morskiego: zobaczymy na żywo drona do inspekcji statków – rozwiązanie, które Polacy zastosowali jako pierwsi na świecie. Poznamy też działanie i zastosowanie symulatora do przeglądu okrętów. Prelegent opowie również w jaki sposób biura projektowe branży okrętowej wpływają na rynek pracy w Trójmieście.

Piotr Kabaciński (Wartsila) przedstawi wizję przyszłości dla przemysłu morskiego na najbliższe kilkanaście lat. Opowie o rozwiązaniach zwiększających efektywność i bezpieczeństwo pracy jednostek, które są jednocześnie ekologiczne, np. silniki hybrydowe, napędy elektryczne czy systemy zdalnego sterowania. Dowiemy się również, jak rozwój technologii internetowych determinuje zmiany w przemyśle morskim.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, w tym studentów kierunków morskich, pracowników naukowych, osoby zatrudnione w przemyśle morskim, związane z branżą IT, pasjonatów historii okrętownictwa. Prelegenci chętnie odpowiedzą na pytania słuchaczy.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: https://bilety.pg.edu.pl/event/ciekawi-nauki/

UWAGA: wejście na spotkanie tylko za okazaniem bezpłatnych biletów otrzymanych w wyniku dokonania rezerwacji. Bilet można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego.

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

Marcin Westphal – historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletni pracownik Archiwum Państwowego w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Autor książki „Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI”, współautor książki „Śladami ludzi morza. Jan Stankiewicz – kapitan żeglugi wielkiej”. W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. działania wojenne na morzach i oceanach w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli niemieckiej broni podwodnej.

prof. Lech Rowiński – specjalista w dziedzinie okrętownictwa i technik głębinowych. Kierownik Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Doktor habilitowany. Zrealizował wiele projektów dla organizacji cywilnych i wojskowych w Polsce i za granicą. Za działalność naukowo-badawczą otrzymał kilkanaście nagród m.in. nagrodę MNiSW. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem “Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Inacio Golebski – Wiceprezes Zarządu w DNV GL POLSKA oraz Dyrektor Klasyfikacji DNV GL. Urodzony w Sao Paulo w Brazylii. Absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydziału Budowy Okrętów. Karierę rozpoczął w Det Norske Veritas AS w Norwegii. Od 1985 pracował dla DNV, kolejno w Rio de Janeiro, Dubaju, Hamburgu i Singapurze. Pełnił m.in. obowiązki inspektora technicznego w nadzorach klasyfikacyjnych, nadzorował remonty tankowców. Pełni funkcje Członka Polskiego Związku Zarządców Statków (Polish Ship Managers Association) oraz Członka Rady FORUM OKRĘTOWEGO.

Piotr Kabaciński – Manager ds. sprzedaży Wartsila Finland, odpowiedzialny za rynek w Polsce. Absolwent Akademii Morskiego w Gdyni (obecnie: Uniwersytet Morski), kierunku Eksploatacja siłowni okrętowych. Karierę zawodową w branży rozpoczął w Stoczni Gdynia. Pracuje w firmie Wartsila od 13 lat. Zarządzał projektami realizowanymi w Finlandii, Chorwacji, Singapurze i Niemczech. Przez ostatnie lata prowadził działania sprzedażowe na terenie Ameryki Południowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął PortalMorski.pl

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter