Inne

Zakup obrazów z kolekcji Wojciecha Weissa, sfinansowanie trzeciego etapu prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków oraz zakup sprzętu do pracowni konserwatorskiej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotacje na realizację działań w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2019 rok.

- Środki finansowe otrzymane w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to ważna część w budżecie instytucji, dzięki której możliwy jest zakup sprzętu, rozszerzenie oferty edukacyjnej lub wystawienniczej. Dotacja to usankcjonowanie poprawnie złożonego wniosku, ale co ważniejsze, poparcie dla obranej wizji rozwoju i celów. W tym roku cieszymy się z dofinansowania dla trzech ważnych dla NMM działów: konserwacji, digitalizacji i sztuki marynistycznej – podkreśla Dorota Nahajowska, kierownik Działu Programów Pomocowych w NMM. 

Z programu „Ochrona zabytków archeologicznych” 50 300 zł przeznaczono na kontynuowanie prac badawczych w ramach programu Wirtualny Skansen Wraków. Wirtualny Skansen Wraków to kilkuletni projekt naukowy, dzięki któremu zwiedzający mogą wirtualnie „spacerować” po wrakach statków z Zatoki Gdańskiej. Nowatorska metoda została doceniona wiele razy w kraju i na świecie, a ministerialne dofinansowanie pozwoli na ukończenie celów obranych w poprzednich latach.

W tym roku dzięki dofinansowaniu ministerialnemu z Programu „Infrastruktura kultury” w wysokości 87 000 zł zakupiona zostanie specjalistyczna aparatura do muzealnych pracowni konserwatorskich NMM. Zakupiony mobilny sprzęt do badań zabytków archeologicznych poszerzy zakres działań w obszarze badań i konserwacji realizowanych przez zespół NMM oraz dostosuje jej wyposażenie do standardów europejskich. Wyniki prac konserwatorskich i badań otrzymanych przy zastosowaniu zakupionego sprzętu posłużą do wymiany doświadczeń podczas konferencji o tematyce konserwatorskiej. Dzięki ministerialnej dotacji z Programu „Kolekcje muzealne” w wysokości 105 210 zł Narodowe Muzeum Morskie wzbogaci się w 2019 roku o kolekcję obrazów olejnych, akwarel i prac graficznych o tematyce marynistycznej, autorstwa Wojciecha Weissa. - Wchodzące w skład kolekcji prace powstały w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. – tłumaczy Liliana Giełdon, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w NMM - Poza niezaprzeczalną wartością artystyczną ich walorem jest też to, że dokumentują zainteresowanie Wojciecha Weissa sprawami morskimi i miejsce, jakie marynistyka zajmowała w jego dorobku twórczym. Kolekcja prac Wojciecha Weissa zostanie zaprezentowana jesienią tego roku w siedzibie głównej  w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. NMM wniesie także wkład własny do każdego z projektów.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter