Inne

16 listopada I Love Poland zawita do brytyjskiego Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej.

W 2018 roku Polska uroczyście obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Jedną z ważniejszych inicjatyw Polskiej Fundacji Narodowej w ramach jubileuszu jest projekt "I Love Poland". Rejs najszybszego polskiego pełnomorskiego jachtu pełni cele szkoleniowe, edukacyjne oraz promuje wizerunek Polski na świecie. Pierwszym zagranicznym portem, do którego zawita jacht PFN jest Plymouth. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Plymouth jest miastem siostrzanym Gdyni, gdzie powstał pierwszy polski port po odzyskaniu niepodległości. 

Z okazji wizyty I Love Poland w Plymouth, w dniach 16-18 listopada 2018 r. Polska Fundacja Narodowa zorganizowała szereg uroczystości związanych ze stuleciem niepodległości.  

- Jestem polskim żeglarzem, moim domem w Polsce jest Gdynia. Dlatego czuję podwójną satysfakcję, że wraz z załogą jachtu I Love Poland, który stanowi wizytówkę naszego kraju za granicą, mogę brać udział w spotkaniach z mieszkańcami Plymouth, miasta siostrzanego Gdyni. Takie spotkania sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się, budowaniu relacji, dzięki którym nawiązują się przyjaźnie na lata. Do Plymouth wrócimy w przyszłym roku w maju - powiedział Jarosław Kaczorowski, kapitan jachtu I Love Poland.

16 listopada, w ramach dwudniowej wizyty załoga odwiedzi szkołę Plymouth College. Dla brytyjskich uczniów przygotowano specjalną prezentację o projekcie i o Polsce. Po południu załoga polskiego jachtu będzie gościć grupę 50 kadetów z Combined Cadet Force. Na wieczór zaplanowano spotkanie z mieszkańcami Plymouth w Ocean Studios, oraz wykład brytyjskiego historyka na temat wspólnych działaniach polskich i brytyjskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej. W sobotę, 17 listopada załoga I Love Poland odwiedzi szkołę polonijną w Plymouth, w której uczy się ponad 260 dzieci z polskich rodzin. Uczniowie wezmą udział w konkursie wiedzy o Polsce, którego finał odbędzie się w maju 2019 roku, gdy w drodze powrotnej z USA I Love Poland ponownie zacumuje w Plymouth.  

18 listopada o godzinie 11 do Plymouth przybędzie ambasador pełnomocny RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dr. hab. Arkady Rzegocki, a także przedstawiciele PFN oraz portu siostrzanego w Gdyni. Goście oraz załoga jachtu, w asyście orkiestry Szkoły Kadetów złożą kwiaty przy tablicy poświęconej Polskiej Marynarce Wojennej oraz pod pomnikiem lotników RAF. W południe, na pokładzie I Love Poland przedstawiciele PFN wręczą kapitanowi Jarosławowi Kaczorowskiemu banderę. Kolejnym portem na trasie rejsu będzie Lizbona.

rel (Polska Fundacja Narodowa)

0 extra
Panie Jarku, rusztowaniowcy kibicują!
15 listopad 2018 : 10:06 PK | Zgłoś
-2 jak można wypisywać takie durnoty:
"16 listopada I Love Poland zawita do brytyjskiego Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata..." - jakiego rejsu?
"Pierwszym zagranicznym portem, do którego zawita jacht PFN jest Plymouth. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy." - a pobyt w Dunkierce w dniach 10-14.11. 2018 to nie był pobyt w zagranicznym porcie? Czy Dynkierka wedłu nowej bolszewii jest "nasza"?
Rozumiem, w Dunkierce podczas pobytu program regatowo-szkoleniowy był mniej obfity ...
Nowa bolszewia propagandowa!
16 listopad 2018 : 20:56 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter