Inne

W niedzielę 23 września o godzinie 17.05 czasu miejscowego Joanna Pajkowska wypłynęła z Plymouth w wokółziemski samotny rejs bez zawijania do portów.

Polska żeglarka, która uroczyście wypłynęła z Gdyni 5 września podczas Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego, planowała rozpocząć wyprawę między 15 a 20 września. Na przeszkodzie stanęła jednak niesprzyjająca pogoda na północnym Atlantyku, przez którą doszło do opóźnienia. W niedzielę 23 września aura poprawiła się jednak na tyle, że Joanna Pajkowska mogła oddać cumy i rozpocząć drugi w karierze samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portu.

– Myślę, że wyprawa zajmie mi 200-220 dni – mówiła Joanna Pajkowska portalowi Żeglarski.info. – Mój poprzedni rejs trwał 198 dni, więc dobrze by było, gdyby teraz udało mi się przepłynąć w podobnym czasie.

Żeglarka w swój drugi wokółziemski rejs w karierze wyruszyła na wytrzymałym, aluminiowym jachcie Fanfan. Trasa będzie biegła wokół trzech przylądków, z zachodu na wschód.

Rejs Joanny Pajkowskiej można obserwować na trackingu i śledzić na stronie internetowej.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Uczestniczka słynnych samotnych (OSTAR) oraz załogowych regat (m.in. TwoSTAR, Fastnet Race, Transat Jacques Vabre). W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, z jednym zawinięciem do portu, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Drugie takie trofeum przyznano jej za zwycięstwo z Uwe Röttgeringiem w TwoSTAR 2017.

Jędrzej Szerle / Żeglarski.info

Fot.: Aleksander Nebelski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter