Inne

Józef Unrug zostanie pochowany w Gdyni. 45 lat po śmierci spełnia się testament dowódcy Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r.

We francuskim Montrésor rozpoczęły się uroczystości przeniesienia jego prochów.

Józef Unrug wiceadmirał, oficer Polskiej Marynarki Wojennej, dowódca Floty był dowódcą Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Ta część polskiej ziemi wraz z Helem, broniona przez Józefa Unruga i jego Żołnierzy, była jednym z najdłużej utrzymujących się punktów oporu w trwającej kampanii wrześniowej. Unrug wraz z innymi oficerami i uczestnikami walk na Helu trafił do obozu dla jeńców. Po zakończeniu II wojny światowej, nie mogąc wrócić do kraju rządzonego przez komunistów, zdecydował się na emigrację. Od 1958 r. przebywał z żoną w domu spokojnej starości dla byłych kombatantów i polskich uchodźców politycznych w Lailly-en-Val koło Orleanu we Francji. Admirał zmarł w roku 1973. Jego żona odeszła w 1980 r. Oboje zostali pochowani na cmentarzu w Montrésor.

Ostatnia wola

W swoim testamencie Józef Unrug upomniał się o przywrócenie pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni. Zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Ich szczątki zostały odnalezione w 2013 r. w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach. Otworzyło to drogę do spełnienia ostatniej woli Józefa Unruga.

Ostatnia droga

W poniedziałek, 24 września we Francji z udziałem przedstawicieli wojska, BBN, Urzędu ds. Kombatantów, IPN i rodziny admirała rozpoczęły się uroczystości sprowadzenia z Montrésor do Polski szczątków dowódcy obrony wybrzeża Józefa Unruga. 

- Przybywamy na francuską ziemię, która udzieliła czasowego schronienia prochom wiceadmirała Józefa Unruga. Dziękujemy Francji za przyjęcie naszego bohatera, ale jego szczątki zabieramy do Polski. Ojczyzna oczekuje go z wdzięcznością, pamiętając o wszystkim, czego dokonał: o współtworzeniu polskiej floty wojennej, o ponoszonych w tym celu ofiarach, o obronie Wybrzeża w 1939 roku, o tym, że skapitulował jako jeden z ostatnich – mówił podczas uroczystości Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.

Z Montrésor prochy Unruga i jego żony zostaną przewiezione do portu wojennego w Breście (Bretania), stamtąd trumna zostanie przetransportowana okrętem Marynarki Wojennej do Polski. Na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko trumny ze szczątkami wrócą do Polski.

Pogrzeb państwowy

Pierwszego i drugiego października w Helu i Gdyni odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii. 

Poniedziałek, 1 października

13.00 - 14.30 uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni, z trumnami śp. adm. floty Józefa Unruga i Jego Małżonki śp. Zofii Unrug na pokładzie

14.30 - 15.15 przejście konduktu pogrzebowego do kościoła Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47)

15.15 czuwanie przy trumnach

Wtorek, 2 października

9.30 - 10.00 przybycie uczestników uroczystości do kościoła Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47)

10.00 - 11.15 msza święta pogrzebowa

11.15 - 12.50 przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Machowskiego 18)

12.50 - 14.00 uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej,  z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczenie przedstawicielowi rodziny aktu pośmiertnego mianowania śp. Józefa Unruga na stopień admirała floty

Gdynia.pl / Dorota Nelke

+5 pogrzeb admirała
Oby to to była prawdziwa uroczystość pogrzebowa pana admirała i jego małżonki a nie jakiś cyrk propagandowy .
25 wrzesień 2018 : 04:49 mirkon | Zgłoś
0 Mgr
Proszę na bieżąco kasować wpisy trolów
26 wrzesień 2018 : 08:43 Adamoto | Zgłoś
0 wydarzenieo charakterze narodowo-religijnym
Będę miał przyjemność oprawiać artysycznie Mszę Św. pogrzebową
28 wrzesień 2018 : 19:24 Dariusz Wójcik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter