Inne

Polska Żegluga Morska ufundowała rejs promem Polonia na trasie Świnoujście-Ystad-Świnoujście grupie młodych Polaków z Wileńszczyzny. Uczestnicy „Kresowych wakacji”, to 22 uczniów szkoły podstawowej w Rakańcach oraz szkoły specjalnej w Solecznikach, wraz z czterema opiekunkami, przyjechało na zaproszenie Fundacji Polskich Wartości.

„Kresowe wakacje” są częścią akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Fundacja Polskich Wartości z Przecławia, razem z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, od lat organizuje świąteczną pomoc dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Po raz trzeci natomiast zorganizowała letni wypoczynek dla dzieci w wieku od 9 do 17 lat.

Przygotowano dużo atrakcji, jednak największe wrażenie na uczestnikach zrobił tzw. rejs okrężny promem Polonia ze Świnoujścia do Ystad. – To była dla nas wielka niespodzianka, bo na początku nie wiedzieliśmy, że popłyniemy promem do Szwecji – cieszyła się 14-letnia Greta. – Najbardziej go zapamiętamy – dodała.

3 lipca przez zaokrętowaniem na pokładzie promu, odwiedziła szczecińską siedzibę PŻM. W gabinecie zarządcy komisarycznego przedsiębiorstwa Pawła Brzezickiego każde z dzieci otrzymało „Dyplom morskiej przygody” i zostało pasowane na „marynarza” na czas rejsu Polonią. – Chcieliśmy, aby polskie dzieci z Litwy przeżyły coś niezwykłego, w związku z tym ufundowaliśmy im wycieczkę do Ystad – powiedział Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM.

Przedstawiciele załogi promu oprowadzili grupę po jednostce. Wszyscy mieli okazję wejść na mostek kapitański oraz zobaczyć, co kryje maszynownia statku. W sali konferencyjnej przygotowano dla dzieci szereg zabaw. Wieczorem, po przypłynięciu promu do Ystad, gości z Litwy zaproszono na spacer po szwedzkim miasteczku. Na koniec rejsu dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe prezenty od armatora.

Żródło: Polska Żegluga Morska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2426 4.3284
EUR 4.5545 4.6465
CHF 4.4182 4.5074
GBP 5.3086 5.4158

Newsletter