Inne

Żeglarz Wojciech Maleika i muzyk jazzowy Sylwester Ostrowski zostali w czwartek uhonorowani tytułami Ambasadorów Szczecina. Nagrodą wyróżniane są osoby, które promują miasto w kraju i poza jego granicami.

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek podczas uroczystej sesji rady miasta z okazji obchodów rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie. Zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof Soska, wygłaszając laudację dla kapitana Wojciecha Maleiki, stwierdził, że nowy ambasador miasta był, za sprawą swojego ojca, "skazany na żeglarstwo".

"Pochodzi z Trzebieży, gdzie znajduje się centralny ośrodek żeglarski, a na pierwsze wyprawy jachtami zabrał go właśnie tata" – powiedział Soska. Wiceprezydent przypomniał, że kpt. Maleika od dwudziestu lat bierze udział w rejsach w ramach programu morskiej edukacji młodzieży. Dodał, że tym, co mogło przeważyć na decyzji kapituły o przyznaniu nagrody, był trzyletni (2015-2018) rejs dookoła świata na szczecińskim jachcie Wassyl pod szczecińską banderą.

Kpt. Maleika, odbierając nagrodę, dziękował wszystkim zaangażowanym w budowanie morskiej edukacji. Nawiązując do rejsu dookoła świata powiedział, że szukał podczas podróży "miejsca idealnego".

"Jedną z konkluzji po rejsie – nie wymyśloną absolutnie na potrzeby dzisiejszej uroczystości – jest to: cieszmy się z miejsca, w którym żyjemy. Dla mnie tym miejscem jest Szczecin" – podkreślił Wojciech Maleika.

O drugim z laureatów nagrody zastępca prezydenta Krzysztof Soska powiedział, że jest saksofonistą jazzowym "z zawodu, jak i z pasji". Podkreślił, że muzyk jest bardzo aktywnym artystą, założył m.in. Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa, jest też szefem artystycznym festiwalu Szczecin Jazz.

Zastępca prezydenta Szczecina mówił też o współpracy Ostrowskiego z artystami z całego świata, m.in. z trębaczem Keyonem Harroldem, a także o udziale w projekcie "Jazz Sisters Cities" wraz z amerykańskim Kansas City.

"To, co udaje się panu robić dla promocji miasta, jest naprawdę trudne do wycenienia, bo ta cecha charakteru, która polega na skupianiu ludzi (…) to jest wartość rzeczywiście nieprawdopodobna" – zaznaczył Soska.

"To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ ja kocham Szczecin szczerą miłością. Jestem ze Szczecina, urodziłem się tu, wychowałem i nie wyjadę stąd" – powiedział Sylwester Ostrowski.

Honorowy tytuł Ambasador Szczecina ustanowiony został w celu wyróżnienia osób lub grup osób, których osiągnięcia przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Szczecina w kraju i za granicą. Możliwe jest przyznanie prawa posługiwania się tytułem także instytucjom oraz np. pojazdom czy statkom, których działalność i wizerunek promuje miasto.

Nagrodę przyznaje kapituła, w której zasiadają m.in. zastępca prezydenta odpowiedzialny za kulturę i sport, byli prezydenci miasta, przedstawiciele lokalnych mediów, a także trzej mieszkańcy wyłonieni w konkursie.

Do tej pory tytułem zostało wyróżnionych 51 osób, m.in. aktorka Agata Kulesza, piosenkarka i autorka tekstów Katarzyna Nosowska, tyczkarka Monika Pyrek, radioastronom Aleksander Wolszczan, ale też żaglowiec "Dar Młodzieży".

Podczas uroczystej sesji rady miasta przyznane zostały także Medale za Zasługi dla Miasta. Otrzymali je: związany ze środowiskami opozycyjnymi z czasów PRL ks. Jan Marcin Mazur oraz poetka, publicystka i animatorka kultury Barbara Teresa Dominiczak.

autorka: Elżbieta Bielecka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter