Inne

W poniedziałek w Gdańsku otwarto poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.

W uroczystości otwarcia targów udział wziął m.in. szef BBN Paweł Soloch. Odczytał on list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął imprezę swoim honorowym patronatem.

Jak zaznaczył w liście Duda, 15. Bałtyckie Targi Militarne, odbywają się w czasie szczególnym – roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecie utworzenia Marynarki Wojennej RP.

„To czas, gdy z dumą wspominamy ofiarność przodków, którzy orężnym wysiłkiem przyczynili się do powrotu Polski nad Bałtyk, bronili naszej wolności i morskiego dziedzictwa oraz budowali podstawy morskiego potencjałów Rzeczypospolitej. To również chwila głębokiej refleksji zwróconej ku wyzwaniom przyszłości. Nadaje to 15 Bałtyckim Targom Militarnym wyjątkowy wymiar” – napisał prezydent.

„Są to jedyne w Polsce targi, które koncentrują się na sprawach bezpieczeństwa morskiego z myślą o potrzebach Marynarki Wojennej. Stanowią doskonałe miejsce promocji najnowszych technologii branży zbrojeniowej, w tym również efektów wieloletnich prac polskich inżynierów” – napisał także Duda przypominając, że „doceniając znaczenie targów” podjął decyzję, aby po raz pierwszy w historii została przyznana nagroda prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla najlepszego produktu prezentowanego podczas imprezy.

Prezydent podkreślił, że "jest ogromnie ważne, by w modernizowaniu polskiej armii korzystać z możliwości, jakie oferują polskie przedsiębiorstwa". "Znaczna część rodzimych firm jest dzisiaj już w stanie z powodzeniem sprostać oczekiwaniom wojska, jak również wyzwaniom wynikającym z przystąpienia Polski do otwartego europejskiego rynku uzbrojenia oraz rosnącej konkurencji w przestrzeni międzynarodowej” – napisał Duda.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że "Marynarka Wojenna należy do tych rodzajów sił zbrojnych, które ze szczególną nadzieją, a nawet uzasadnioną niecierpliwością, oczekują wzmocnienia swego potencjału i konkretnych efektów modernizacji". Prezydent dodał, że „potrzeby obronne Rzeczypospolitej obligują nas, by na te oczekiwania adekwatnie i w miarę istniejących możliwości odpowiedzieć”. „Jestem przekonany, że znaczna liczba polskich przedsiębiorstw, w tym również w kooperacji z właściwymi sobie firmami zagranicznymi, może mieć istotny udział w realizacji tego zadania” – napisał prezydent.

Jak przypomniał w czasie uroczystości otwarcia Adam Kasprzak prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które zorganizowały imprezę, targi skierowane są głownie do Marynarki Wojennej oraz do innych rodzajów wojsk, a także Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędów Morskich, Służby Celnej, Służby Więziennej, policji, służb ratowniczych oraz innych organów administracji publicznej związanych z zarządzaniem kryzysowym.

W trakcie otwarcia targów trzem osobom wręczono Pierścienie Stulecia Niepodległości RP przyznawane z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego za zasługi na rzecz bezpieczeństwa, dobra publicznego, rozwoju gospodarki oraz wizerunku Polski. Pierścienie otrzymali: metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, Piotr Soyka - prezes zarządu Remontowa Holding SA oraz prezes MTG Andrzej Kasprzak.

15. Bałtyckie Targi Militarne odbywają się w centrum wystawienniczo-kongresowym Amber Expo. Potrwają do środy. Wystawia się na nich ponad 140 firm z 15 krajów. Poza polskimi firmami i instytucjami w imprezie udział biorą czołowi producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia, sprzętu oraz wyposażenia z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Szwecji, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Swoje stoiska na targach mają m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A., Rolls Royce, Saab AB, Thyssenkrupp Marine Systems GmbH, Siemens czy Naval Group.

Targom towarzyszą liczne konferencje, wśród których znalazła się m.in. VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”. Jak informują organizatorzy, celem tej konferencji jest „budowa platformy wymiany wiedzy między przyszłymi użytkownikami, przemysłem i instytucjami naukowo-badawczymi krajów nadbałtyckich”. Główną tematyką poruszaną w czasie obrad mają być „rozwiązania z obszaru wojskowej techniki morskiej oraz bezpieczeństwa na morzu i wybrzeżu w portach i obiektach infrastruktury krytycznej, a także w zakresie ratownictwa morskiego”. Udział w konferencji weźmie 250 uczestników z 11 krajów reprezentujących 47 instytucji naukowych.

Częścią imprezy będzie też 4. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego Rescue Expo, mająca służyć „prezentacji najnowszych trendów i standardów postępowania podczas prowadzenia działań w ratownictwie i medycynie ratunkowej oraz wymianie wiedzy, doświadczeń i oczekiwań pomiędzy środowiskiem naukowym, producentami, dostawcami i użytkownikami sprzętu”.

Tragi będą też okazją do nawiązania bezpośredniej współpracy między firmami. Choćby Saab poinformował, że w trakcie imprezy podpisze z jedną z gdyńskich spółek umowę, w myśl której firma ta będzie produkować systemy elektryczne na potrzeby statku budowanego przez PGZ Stocznia Wojenna.

Imprezie towarzyszyć też będą ćwiczenia i pokazy ratownicze. Targowa publiczność będzie też mogła zwiedzać okręty: Łotewskiej i Litewskiej Marynarki Wojennej oraz polski okręt rakietowy ORP Piorun.

Fot.: Sławomir Lewandowski

Poniżej, na pierwszym zdjęciu od lewej nagrodzeni Pierścieniami Stulecia Niepodległości RP: Piotr Soyka - prezes zarządu Remontowa Holding SA, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz prezes MTG Andrzej Kasprzak.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter