Inne

24 czerwca 2018 r. w samo południe, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, władz miasta Gdyni, środowisk żeglarskich i morskich, w miejscu, gdzie do niedawna znajdowała się płyta Marynarza Polskiego zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Polski Morskiej. Jesienią wokół pomnika powstanie nowa, atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna z zielenią i nową nawierzchnią. 

 Pomnik Polski Morskiej-morskie serce Rzeczpospolitej

Na pomnik czekało bardzo wiele środowisk. Wraz z jego odsłonięciem oddany zostanie hołd tysiącom polskich marynarzy i rybaków, polskim żeglarzom, polskim stoczniowcom, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, wszystkim pokoleniom Polaków związanych z morzem.  

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, tak mówi o pomniku - O Gdyni mówi się „miasto z morza i marzeń”, bo wybudowano ją od podstaw wraz z portem, wprost na piasku bałtyckiej plaży. Jest nieomal równolatką naszej niepodległości. Pomnik, który dzisiaj odsłaniamy, jest hołdem dla wszystkich pokoleń Polaków związanych z morzem. Bez ich wysiłku Gdynia nie stałaby się polskim oknem na świat. Ten pomnik jest dla nich i dla nas. Łączy pokolenia dzisiejsze z naszymi poprzednikami, którzy budowali to miasto. Niegdyś w całej Polsce śpiewano pieśń „Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec…”, nie możemy o tym zapominać! Jestem przekonany, że z czasem pomnik stanie się nierozerwalnie związany z Gdynią, jak Dar Pomorza, Dar Młodzieży i okręt muzeum ORP Błyskawica. 

Idea Polski Morskiej była niesłychanie żywa w okresie międzywojennym, a jej symbolem stała się Gdynia. Pisze o tym historyk sztuki, specjalista od modernizmu prof. Andrzej Szczerski: „To bezprecedensowe w międzywojennej historii Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej osiągnięcie wiązało się nie tylko z rozwojem nowoczesnej architektury i urbanistyki, ale też z budową nowej tożsamości kraju, tak zwanej Polski Morskiej, która dzięki związaniu z morzem ambitnie planowała swój przyszły rozwój i chciała brać aktywny udział w przemianach współczesnego świata”. 

Gdynię podziwiano, Polska się nią chwaliła. Model miasta i portu był jednym z głównych elementów ekspozycji w Pawilonie Polskim na międzynarodowej wystawie w Paryżu w 1937 roku. Polska „brama na świat”, inspirowała muzyków, pisarzy i poetów. Gdynia stała się symbolem Polski Morskiej. Tę wizję kreowała i umacniała Liga Morska i Rzeczna, przekształcona w 1930 roku w Ligę Morską i Kolonialną. Współczesna Liga Morska i Rzeczna stanęła na czele koalicji osób i organizacji, aktywnie zaangażowanych w sprawę budowy pomnika Polski Morskiej. Współpracowała w tym zakresie z Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Polskim Towarzystwem Nautologicznym, Fundacją Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Marynarką Wojenną i Akademią Morską w Gdyni. Dr inż. Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej nie kryje radości - Cieszę się, że po wielu latach Gdynia i cała Polska doczeka się tego pomnika. Zasługują na to pokolenia ludzi, związanych z morzem, którzy swoje serca i talenty oddali Polsce morskiej. 

Projekt pomnika wyłoniono w drodze konkursu architektonicznego. Konkurs rozstrzygnięto w marcu 2017 roku. Wygrał projekt pracowni prof. Adama Gettera. Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa podkreśla – W jury, które liczyło siedem osób, znalazło się aż trzech znamienitych artystów rzeźbiarzy, z udokumentowanym dorobkiem artystycznym i naukowym. Przewodniczył mu prof. Stanisław Radwański, autor wielu pomników, choćby Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Oprócz niego w jury zasiedli prof. Adam Myjak, rektor warszawskiej ASP i prof. Bogusz Salwiński z Krakowa. Nasza rola było jasno określona – wzięliśmy na siebie organizację ogólnopolskiego konkursu i następnie zrealizowaliśmy wybrany projekt. Zaś profesor Stanisław Radwański tak mówi o samym pomniku - Projekt, który wygrał w konkursie, jest czytelnym i profesjonalnym rozwiązaniem urbanistycznym. Dobrze pasuje do modernistycznego ducha Gdyni. Autor jest znakomitym architektem i rzeźbiarzem. To, co mi się najbardziej w nim podoba, to całość kompozycji i zachowanie przejścia przez środek, niejako na wzór „bramy chwały”. Zachowana została w ten sposób perspektywa ku morzu. 

Warto przypomnieć, że wraz z nowym pomnikiem zmieni się całkowicie jego otoczenie. Już jesienią powstanie tam miejsce spotkań i odpoczynku - nowy teren zielony o charakterze parkowym. Po zmroku specjalnie zaprojektowane oświetlenie będzie eksponować zasadzone tam krzewy i drzewa. Kilkanaście lamp oświetli pomnik i jego otoczenie. Powstaną nowe chodniki, wszystkie z bardzo estetycznych i wytrzymałych płyt. Część nawierzchni będzie wykonana z kamienia podobnego do granitu - sjenitu. Całość uzupełnią ławki. Teren przyległy do pomnika będzie też przygotowany do funkcji reprezentacyjnych, stanie tam 6 masztów flagowych. Całość prac, oprócz samego pomnika obejmuje wybudowanie nowej kanalizacji deszczowej dla tej części skweru Kościuszki, zieleń, małą architekturę, chodniki, iluminację, monitoring i nowe lampy.

Pomnik na tegorocznym Święcie Morza

Punktem kulminacyjnym tegorocznego, gdyńskiego Święta Morza będą niedzielne uroczystości, podczas których zostanie oficjalnie odsłonięty pomnik Polski Morskiej. Uroczystości rozpoczną się od przedpołudniowej, tradycyjnej Mszy świętej w intencji marynarzy i ich rodzin na Oksywiu. Już od 10:00 przy Akwarium Gdyńskim rozpocznie się natomiast festyn marynarski, a w samo południe czeka nas jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznego Święta Morza – uroczystość odsłonięcia nowo powstałego pomnika Polski Morskiej, który będzie przypominał o morskiej tożsamości Gdyni, w charakterystycznym i często odwiedzanym przez gdynian i turystów punkcie miasta.

Program Święta Morza 2018 TUTAJ >>>

Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter