Inne

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. 23 i 24 czerwca do zawodów staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka. Zawodom na rzece towarzyszyć będzie szereg atrakcji na lądzie, gdzie w dwóch strefach warszawiacy i turyści będą mogli aktywnie uczestniczyć w tym żeglarskim święcie.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega odbędą się 23 i 24 czerwca na odcinku Wisły od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego. W pierwszym dniu regat, w klasie Omega ścigać się będą wybitni warszawscy żeglarze i sportowcy i olimpijczycy - Dominik Życki, Kuba Pawluk, Anna Weinzieher, Przemysław Tarnacki, Kuba Strzyczkowski, czy Olek Hanusz. Te wyjątkowe postaci przez lata poszukiwały wiatru i wody poza miastem, tym razem będą mogli zademonstrować swoje umiejętności w samym sercu Warszawy.

- W ramach roku aktywności nad Wisłą proponujemy różnorodne formy aktywnego spędzania czasu na rzece i nad jej brzegami. Bardzo nas cieszy, że do popularnej i stale rozwijanej oferty wodniackiej, dołączy żeglarstwo. To najlepszy dowód na to że Wisła żyje, a Dzielnica Wisła przyciąga swoją wyjątkowością i różnorodnością - mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zawodnicy będą rywalizować na jachtach klasy Omega – łódki wymyślonej i skonstruowanej w Warszawie podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku. To niesamowite, że łódka wymyślona pond 75 lat temu jest nadal produkowana i tak popularna. Omega przez lata stała się swoistą klasą narodową obecną wszędzie, tylko nie w Warszawie. Chcielibyśmy to zmienić, przywrócić warszawiakom możliwość pływania na żaglu bez konieczności wyjazdów za miasto – zapowiada Kasper Orkisz pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. 

Znakiem rozpoznawalnym regat będzie pływająca galeria sztuki. Na żaglach startujących w regatach Omeg znajdą się projekty wybitnych warszawskich artystów - Sławka Pawszaka, Ewy Ciepielewskiej czy Oli Jasionowskiej. Każdy z żagli będzie miał swojego mecenasa wśród firm zaangażowanych w organizację regat. 

Obecność artystów i sztuki w przestrzeni publicznej ma ogromną siłę sprawczą. Dla Dom Development sztuka jest narzędziem do tworzenia osiedli mieszkaniowych o wyjątkowym charakterze. Dlatego na żaglach Jachtów typu Omega, biorących udział w wydarzeniu znajdują się grafiki nawiązujące do artystycznych dzieł, które zdobią osiedla zrealizowane przez naszą spółkę. Na całym świecie artyści realizują projekty w przestrzeni publicznej, które mają znaczący wkład w tożsamość miejsc. Dzięki temu przestrzeń publiczna staje się bogatsza, przez co ludzie w niej przebywający chętnie do niej wracają i utożsamiają się nią - mówi Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development SA, prezes Fundacji Dom Development City Art.

Kibiców zmagań na wodzie organizator zaprasza do dwóch stref. Strefa animacji żeglarskich na bulwarze im. Jana Karskiego będzie obfitowała w atrakcje dla dzieci i nie tylko, w strefie kibica na bulwarze im Gen. Pattona rywalizacja będzie komentowana na żywo. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych rejsach realizowanych przy współpracy z Warszawskimi Wiankami. 

Promocja sportu i aktywności sportowej od zawsze była wpisana w DNA naszego klubu, dlatego tym bardziej cieszymy się z możliwości wsparcia inicjatywy powrotu Omeg na Wisłę. Zależy nam na tym, by żagiel, który będzie reprezentować w regatach nasza drużyna symbolizował wartości klubu i oddawał wyjątkowy charakter legijnej społeczności. W gronie kibiców Legii Warszawa jest wielu artystów i pasjonatów, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować specjalny konkurs dla naszych fanów. Zwycięski projekt będzie mógł dumnie reprezentować Legię Warszawa podczas regat - mówi rzecznik prasowy Legii Warszawa Izabela Kruk 

Do udziału w regatach organizator zaprasza również wszystkich armatorów jachtów śródlądowych. Rywalizacja w klasie otwartej odbędzie się przez dwa dni w sobotę i niedzielę 23 i 24 czerwca. 

W sobotę będą rywalizowali na tej samej trasie co Omegowcy, natomiast w niedzielę wszystkie wyścigi obędą się przy bulwarze Gen. Pattona, a strefa kibica będzie na pływającym pawilonie „Nowa Fala”. 

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich pomiotów: Stołeczna Estrada, jako organizator Wianków nad Wisłą, Dom Development, Legia Warszawa i MPWiK, które wystawią swoje załogi w regatach. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem st. Warszawą pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, Prezydenta m.st Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Województwa Mazowieckiego.

rel

1 1 1 1