Inne

Morze jest mostem, łączącym ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej. Wychodząc z tego założenia kapitanowie i armatorzy największych polskich żaglowców wysłali specjalne pozdrowienia do wszystkich jednostek uczestniczących w trwającym właśnie zlocie Velas Latinoamerica.

Choć w tegorocznej edycji Velas Latinoamerica nie ma naszego reprezentanta, Polska zaistniała w świadomości jej uczestników w wyjątkowy sposób. Do komendantów wszystkich 9 dużych żaglowców obecnych w Montevideo i Buenos Aires trafiły pamiątkowe żagle z podpisami kapitanów i armatorów polskich jednostek. Te nietypowe prezenty to inicjatywa Krzysztofa Romańskiego – redaktora naczelnego portalu Żaglowce.info – który podczas tworzenia materiałów z Velas Latinoamerica miał okazję odwiedzić wszystkie uczestniczące w imprezie jednostki.

Upominki mają rozmiar 40 cm x 21 cm. Kształtem nawiązują do standardowego żagla rejowego. Powstały z dakronu – najpopularniejszego obecnie materiału, z którego szyje się prawdziwe żagle. Wyprodukowała je jedna z najlepszych żaglowni na świecie – gdański Sail Service. Każdy żagiel zawiera nazwę jednostki i napis: „SALUDOS NAVEGANDO DESDE POLONIA” (tłum.: Żeglarskie pozdrowienia z Polski). Dla brazylijskiej fregaty „Cisne Branco” przygotowano wersję portugalską: „SAUDAÇÕES MARÍTIMAS DA POLÓNIA”.

Na żaglach podpisy złożyli reprezentanci jednostek:

  • Dar Młodzieży – Henryk Śniegocki,
  • Fryderyk Chopin – Piotr Kulczycki,
  • ORP Iskra – Jacek Miłowski,
  • Pogoria – Marek Kleban,
  • Zawisza Czarny – Rafał Klepacz,
  • Generał Zaruski – Jerzy Jaszczuk,
  • Kapitan Borchardt – Tadeusz Skłodowski,
  • Dar Pomorza – Zbigniew Nadolski,
  • Pomorskiego Związku Żeglarskiego – Bogusław Witkowski.

Żeglarskie pozdrowienia otrzymali komendanci jednostek uczestniczących w Velas Latinoamerica w Montevideo i Buenos Aires: fregaty Libertad z Argentyny, barku Cuauthemoc z Meksyku, szkunera Juan Sebastian de Elcano z Hiszpanii, barkentyny Esmeralda z Chile, barku Simon Bolivar z Wenezueli, fregaty Cisne Branco z Brazylii, szkunera Capitan Miranda z Urugwaju, barku Gloria z Kolumbii oraz szkunera Dr. Bernardo Houssay z Argentyny.

Obdarowani nie kryli radości i… zaskoczenia. – Doskonale pamiętam rywalizację z Darem Młodzieży w regatach Tall Ships Races w 2016 roku. To był wtedy nasz główny konkurent – wspomina Alfonso de Gregorio Melendez, komendant wenezuelskiego Simona Bolivara, z dumą wskazując na trofea z tamtych wyścigów stojące na eksponowanym miejscu w salonie kapitańskim. – Dobrze znam też Fryderyka Chopina. Proszę przekazać do Polski moje marynarskie pozdrowienia – kwituje.

– Świetny pomysł z tym żaglem! Cieszę się tym bardziej, że mam polskie korzenie. Powiesimy go w mesie oficerskiej – deklaruje Carlos Pedro Schavinsky Crinchero, drugi komendant argentyńskiej Libertad. Camilo Alberto Giraldo Londoño, komendant kolumbijskiej Glorii podkreśla, jak ważne są tego rodzaju symbole. – Jesteśmy zaszczyceni. Takie gesty budują wspólnotę ludzi morza ponad wszelkimi granicami. Dziękujemy!

Południowoamerykańscy komendanci zrewanżowali się podpisami i pozdrowieniami złożonymi na osobnym żaglu z inskrypcją „Velas Latinoamerica 2018”, który wraz z redaktorem Krzysztofem Romańskim wrócił już do kraju. Żagiel będzie prezentowany na pokładach polskich jednostek podczas niektórych imprez żeglarskich w tym roku.

(rel)

Poniżej w galerii: Obdarowani na żaglowcach Esmeralda, Simon Bolivar, żagielek dla Libertad oraz żagielki z podpisami komendantów polskich jednostek.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter