Inne

Niszczyciel min ORP Kormoran został zwycięzcą plebiscytu TOP Produkt Pomorskie 2018, organizowanego przez Dziennik Bałtycki.

Konkurs TOP Produkt Pomorskie organizowany jest przez największą gazetę na Pomorzu od 15 lat. Produkty i usługi, które powstały na Pomorzu rywalizują o ten prestiżowy tytuł w kilku kategoriach. Zwycięzców konkursu wybiera kapituła.

Równocześnie trwał plebiscyt TOP Produkt Pomorskie 2018, w którym czytelnicy i internauci oddawali głosy na najlepszą, ich zdaniem, propozycję spośród zgłoszonych kandydatur. Prezentacje zgłoszonych produktów i usług ukazywały się na łamach oraz w serwisie internetowym Dziennika Bałtyckiego od 13 kwietnia. Głosowanie trwało do 24 kwietnia, a rywalizacja była - jak informuje dzisiejsze wydanie gazety - zacięta.

Najwięcej głosów, bo ponad 21 tysięcy i tym samym tytuł TOP Produkt Pomorskie 2018 w tym plebiscycie zdobył niszczyciel min ORP Kormoran, pierwszy od ponad 20 lat nowy okręt przekazany polskiej Marynarce Wojennej, zaprojektowany i zbudowany w Gdańsku.

Okręt zbudowało konsorcjum, w skład którego weszła stocznia Remontowa Shipbuilding SA (lider) należąca do grupy Remontowa Holding oraz OBR Centrum Techniki Morskiej SA. Przeznaczony do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów morskich. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Obsługiwany jest przez 45 osobową załogę. W razie potrzeby, dodatkowo może zabrać na pokład ekipę 6 nurków minerów, których pracę zabezpiecza znajdująca się na pokładzie okrętu komora dekompresyjna. Wyposażenie okrętu pozwala na operowanie poza bazą przez okres 10 dni.  Osiąga prędkość 15 węzłów.

Przy budowie okrętu zastosowano nowatorską technologię produkcji kadłuba ze stali amagnetycznej. Przebiegała ona w sterylnych, na miarę procesu przemysłowego XXI wieku, kontrolowanych warunkach. Prefabrykacja oraz montaż sekcji, bloków i kadłuba odbywały się przy spełnieniu odpowiednich parametrów: temperatury, wilgotności jak również czystości powietrza.

Niszczyciel min zaprojektowało biuro Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding. Okręt jest wyposażony w wytworzony i dostarczony przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA, Zintegrowany System Walki, obejmujący: okrętowy podsystem wspomagania dowodzenia, system obrony biernej, system obserwacji podwodnej, w tym stacje hydrolokacyjne oraz ładunki do niszczenia min.

Okręt ma bardzo niską sygnaturę pól fizycznych i wysokie parametry manewrowe. Potrafi się szybko obrócić o 360 stopni w miejscu. To jeden z najnowocześniejszych okrętów tego typu na świecie.

ORP Kormoran jest pierwszym z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min, które mają trafić do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Konkurs i plebiscyt Top Produkt Pomorskie 2018 odbywa się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

GL

0 W Historii miesza chochlik!
Najmłodsze Dziecię MW RP - niszczyciel min "Kormoran" - ma nieliche "koneksje": otrzymał taką samą nazwę, jak największy i najsławniejszy z niemieckich "rajderów" II wojny światowej!! Dość dodać, że ten niegdysiejszy drobnicowiec HAPAGu jako JEDYNY z całej niemieckiej flotylli pomocniczych krążowników "odprawił z kwitkiem" regularny okręt wojenny przeciwnika!!
Nowy "Ślązak" kontynuuje tradycję sławnego eskortowca z lat II wojny światowej, za to kodowa nazwa "Gawron" byłaby dla tego okrętu zapewne pechowa. Nazwę tę nosił bowiem jeden z naszych tzw. "ptaszków" rybackich, któremu przydarzyło się ZATONĄĆ W PORCIE!
03 styczeń 2019 : 11:36 W M Wachniewski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter