Inne

W niedzielę, 20 maja, w samo południe, odda cumy i ruszy po raz drugi w swojej historii na Wielki Krąg. Od lat marzyliśmy o kolejnym wielkim rejsie naszej fregaty, planowaliśmy trasy, utrzymywaliśmy żaglowiec w stanie technicznym pozwalającym niemal z marszu podjąć wielkie wyzwanie.

Stulecie powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy okazało się momentem, w którym pomysł wielkiej podróży zyskał uznanie i rządowe wsparcie. Tak narodził się "Rejs Niepodległości" - rejs Daru Młodzieży - godnego ambasadora, promującego w świecie Polskę i biało-czerwoną banderę. Biała fregata zapisze kolejny piękny rozdział w dziejach naszej żeglugi - przejdzie do historii, obok pionierskiej podróży Lwowa do Brazylii  (1923/1924), rejsu dookoła świata Daru Pomorza w latach 1934/1935, czy pierwszego wokółziemskiego rejsu Daru Młodzieży w latach 1987/1988. W każdej z tych podróży, podobnie jak podczas  wszystkich szkoleniowych rejsów naszych żaglowców, pokazaliśmy światu młodych dzielnych ludzi - adeptów morskiego fachu, przyszłych oficerów i kapitanów polskiej i międzynarodowej floty. Tak będzie również i tym razem. Bowiem "Rejs Niepodległości", obok wzniosłego, rocznicowego przesłania i udziału 400 laureatów ogólnopolskiego, patriotycznego konkursu, będzie pracowitym rejsem szkoleniowym - morską zawodową praktyką dla 534 studentów i uczniów średnich szkół morskich.

Odrobina statystyki - musimy w tym miejscu zastrzec, że dane, w przypadku tak skomplikowanego logistycznie i nautycznie przedsięwzięcia, w detalach mogą jeszcze ulec korektom. Oprócz załogi stałej, w rejsie weźmie udział 472 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia (33) i Szczecina (29) oraz 400 laureatów konkursu. Zaplanowano 7 wymian grup praktykantów - w sumie 934 młodych ludzi weźmie udział w tym przedsięwzięciu.  

O dacie początkowej pisaliśmy - powrót do Gdyni zaplanowano na 28 marca 2019 roku. Przewiduje się, że Dar Młodzieży zawinie do 21 portów na 4 kontynentach, podróżując po 3 oceanach. Dzień rocznicy Stulecia Niepodległej - 11 listopada 2018 - zastanie fregatę gdzieś między Szanghajem a Osaką. W dniach 22 - 28 stycznia 2019 roku Dar Młodzieży weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Wszędzie nasz żaglowiec pokaże biało-czerwoną banderę, a jego pojawienie się zostanie dostrzeżone - tak było zawsze, bo żaglowiec z załogą młodych ludzi morza, w każdym z portów budzi zainteresowanie i  pozytywne tylko emocje.  

Ciekawie wygląda zestawienie z pierwszym polskim rejsem dookoła świata - podróżą Daru Pomorza w latach 1934/1935. "Rejs Niepodległości" odbędzie się na podobnej trasie, choć jakby w przeciwną stronę. Wówczas zaczęli od Panamy, obecnie Panama będzie zwieńczeniem podróży. Punktów wspólnych jest zresztą więcej -  np. 7 portów na obu trasach powtarza się.

W samo południe, 20 maja 2018 roku, Dar Młodzieży zacznie pisać kolejny rozdział w historii polskiej bandery.          

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Fot.: Maciej Stobierski

-2 przemyt papierosów bez akcyz
Trzeba mieć duży tupet, brak wyobraźni i przeogromne parcie marketingowe, aby wysmażyć taki wychwalający tekst o tym CO BĘDZIE, w kontekście ponad tysięcznej frekwencji w tym rejsie. Nie trzeba mieć rozbudowanej umiejętności przewidywania, aby mieć świadomość wielu zaistnień całkowicie dyskwalifikujących ewentualny sukces np. jak zbiorowy załogowy przemyt papierosów bez akcyzy sprzed dwóch lat.
20 kwiecień 2018 : 20:22 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1