Inne

Korespondencja z jachtu Katharsis II odebrana dla Portalu Morskiego przez red. Bohdana Sienkiewicza.

Port Cape Town V&A Waterfront. W sobotę, 23.12.2017 - jacht żaglowy Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i jego całkowicie polską, ośmioosobową załogą wystartował z Cape Town w RPA w antarktyczny rejs, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów: wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej.

Jest to wyjątkowe wyzwanie, ponieważ jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy taką trasą. Miejsce i czas startu w Cape Town, jak również planowanej mety w australijskim Hobart - zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC/ISAF w Anglii). Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Cape Town, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht Katharsis II minął rankiem 23.12.2017 roku o godz. 08:56:20 czasu lokalnego, (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.

Podczas startu - polskim żeglarzom towarzyszyła wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów - pogoda. Wiał słaby 8 - węzłowy wiatr z kierunku północno. Załogę Katharsis II żegnało ciepłe afrykańskie słońce. Kurs jachtu podczas mijania linii startu - 280 stopni. Wszyscy na pokładzie pełni pozytywnej energii i entuzjazmu. Z lądu żeglarzy żegnali przyjaciele z Cape Town, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Katharsis II przez port. Z tą samą załogą kilka dni wcześniej ćwiczyła Hanna Leniec (II oficer wyprawy) propagując projekt społeczny "Badajcie się Nie Dajcie Się". Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi. W momencie oddawania cum dowódca wyprawy - kapitan Mariusz Koper powiedział: "(...) to nie rekord jest tutaj ważny, ale realizacja założonych celów – do zobaczenia w Hobart!"

Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR). Opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonania arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, czy dopłynięcia do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej, na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi tylko jedynie kilka tygodni w roku.

Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45, a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga Kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania - w czasie krótszym.

Pozycję Katharsis II będzie można śledzić na stronie projektu http://antarcticcircle60s.pl/ dzięki dedykowanemu trackingowi. Bieżące informacje o rejsie dostępne są na stronie wyprawy jak i na Facebooku. Strona wyprawy od grudnia jest już także w pełni dostępna również w wersji angielskiej. Równoległe relacje z wyprawy dostępne są na  kanale na YOUTUBE oraz za pośrednictwem komunikatorów społecznych INSTARGRAM oraz TWITTER (ten ostatni tylko w wersji angielskiej). Wszystkie kanały mediów społecznościowychvwyprawy są dostępne także poprzez stronę główną projektu - http://antarcticcircle60s.pl/ i na www.portalmorski.pl.

Wyprawa Katharsis II została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet oraz (i ich rodzin) i jest realizowany jest on od grudnia 2016 we współpracy m.in. z warszawskim Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie - http://antarcticcircle60s.pl/category/hania/

Wyprawa Katharsis II dookoła kontynentu Antarktydy oprócz wyczynu sportowego jest jednocześnie wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu będą prowadzone badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane w trakcie wyprawy - eksperymenty naukowe i także prowadzi własny wideo-blog pod tytułem Antarktyczne Laboratorium, dostępny na stronie wyprawy - http://antarcticcircle60s.pl/projekty-badawcze/

Poniżej - najnowsze wideo "ANTARKTYDA JEST JAK MAGNES" z ostatnich treningów i przygotowań do startu:

Trzymajcie za nas kciuki ! - Załoga Katharsis II!

Bohdan Sienkiewicz
Fot.: Załoga Katharsis II

Poniżej w galerii: Katharsis II mija linię startu 23.12.2017, jacht przy stacji paliw, a także... choinka na pokładzie 24.12.2017 - już w morzu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter