Inne

18 grudnia odbyła się inspekcja przedstartowa sędziego (Commissioner) wyznaczonego przez Światową Radę Rekordów Żeglarskich (WSSRC/ISAF). Decyzja: "Można płynąć"!

Załogę czekają jeszcze kolejne odprawy: paszportowa, celna i portowa. Potem rozpocznie się odliczanie do startu planowanego na najbliższe dni. Ale o wszystkim zadecyduje pogoda. 

Pogoda i Kapitan. Równolegle z przygotowaniami załogi i jachtu - trwają prace przy urządzeniach potrzebnych do planowanych w trakcie rejsu eksperymentów naukowych. W trakcie antarktycznego rejsu załoga Katharsis II, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN, będzie prowadzić specjalne eksperymenty naukowe. Na pokładzie Katharsis II przedstawicielem Instytutu jest prof. Piotr Kukliński. Przed wyruszeniem w rejs z Cape Town w RPA, wszystkie przyrządy naukowe muszą zostać szczegółowo sprawdzone.

Między 20 a 22 grudnia 2017 (w zależności od warunków pogodowych) nastąpi, przygotowywany od 3 lat -  start do żeglarskiego wyzwania - Wyprawy non-stop dookoła kontynentu Antarktydy z Cape Town do Hobart na Tasmanii, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Rejs jest oficjalną próbą pobicia światowego rekordu w opłynięciu non stop kontynentu Antarktydy - po jej wodach przybrzeżnych.

Żegluga dookoła Antarktydy – 22 metrowego jachtu Katharsis II (klasa OYSTER 72), dowodzonego przez kpt. Mariusza Kopera ma zająć około 100 dni i będzie realizowana zgodnie z wytycznymi Rady Rekordów Żeglarskich ISAF/WSSRC oraz Rady Międzynarodowych Rekordów Guinnesa. Wyprawa Katharsis II została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie Wyprawa Katharsis II dookoła kontynentu Antarktydy oprócz wyczynu sportowego to także wyzwanie naukowe. W trakcie rejsu będzie prowadzone badanie wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie.

rel 

1 1 1 1