Inne

Prawdopodobnie polską armatę 75 mm Schneider wz.97 na podstawie morskiej wydobyło w poniedziałek Muzeum Oręża Polskiego z niemieckiego promu desantowego, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Potwierdzą to dalsze badania. Armat tych używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku.

Poniedziałkowa akcja wydobycia armaty przebiegła bardzo sprawnie. Przeprowadzona u nabrzeża Portu Jachtowego w Kołobrzegu przy ul. Warzelniczej 3 (Zachodniopomorskie) była efektem wielomiesięcznych podwodnych prac archeologicznych organizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu”. Na jego realizację muzeum otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Pracowaliśmy ze specjalistyczną firmą. I to z jej pomocą, dzięki sonarom i robotowi podwodnemu spenetrowaliśmy interesujący nas obszar. Znaleźliśmy wrak niemieckiego promu desantowo-artyleryjsko-minowego, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku - powiedział dyrektor Muzeum Aleksander Ostasz.

- To na tej jednostce wojennej odkryliśmy armatę. Wszystko wskazuje na to, że to polska armata zdobyta przez Niemców w 1939 roku i wykorzystana do uzbrojenia niemieckiej jednostki pływającej - dodał.

Ostasz potwierdził, że dysponuje oryginalną niemiecką instrukcją obsługi promów z 1943 roku, gdzie w wykazie uzbrojenia wyszczególniona jest pozycja: „75 mm armata wz.97 (Polska)”. Poza tym armata ma charakterystyczne „wąsy” pod lufą.

- Nikt z nas w najśmielszych snach nie przewidywał, że możemy tu pod Kołobrzegiem znaleźć polską armatę z 1939 roku. Nie miała prawa tutaj być - zapewnił Ostasz, ciesząc się już z nowego eksponatu, który będzie unikatem na skalę kraju. Jak twierdzi, w polskich muzeach takiej drugiej nie ma.

Jak stwierdził Ostasz, wydobyta armata, która jest jednak obrośnięta, pokryta nalotami, zostanie oczyszczona i poddana dalszym badaniom, by uzyskać pewność, że to Schneider.

Ostasz nie wyklucza, że to armata z polskiej jednostki ORP Mazur, na której tle podczas gdyńskich obchodów Dni Morza 1938 sfotografowani zostali prezydent Ignacy Mościcki z komandorem Józefem Unrungiem.

Armat 75 mm Schneider wz.97 na podstawie morskiej używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku. Były montowane m.in. na okrętach: szkolnej jednostce ORP Mazur, kanonierkach ORP Komendant Piłsudski i ORP Generał Haller, trałowcach ORP Żuraw i ORP Czapla, monitorach rzecznych ORP Warszawa, Horodyszcze, Pińsk, Toruń oraz w improwizowanych pociągach pancernych Lądowej Obrony Wybrzeża i w bateriach przeciwdesantowych artylerii nadbrzeżnej.

Niemcy, po zajęciu Polski, nadające się do użytku zdobyczne uzbrojenie, demontowali i składowali, wykorzystując do własnych celów w razie potrzeby.

Fot.: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

0 nazewnictwo
w roku 1937 nie było "Dni Morza"...uroczyście obchodzono Święto Morza....
20 grudzień 2017 : 14:32 wers | Zgłoś
0 prawda o krok
historisches-marinearchiv.de podaje ze jednostka Marinefährprahm F 193 zatonęła półtora miesiaca po zdobyciu festung Kolberg (01.05.1945 gesunken bei Kolberg / Mine / 11 Tote ) wiec jak to było naprawdę
14 luty 2018 : 16:29 losot | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter